A tavaly márciusban kirobbant Quaestor-botrány károsultjai egyre türelmetlenebbek, és a számok tükrében joggal azok. Minden idők egyik legnagyobb magyar csalási ügyében összesen 208 milliárd forint kár érte a Quaestortól kötvényt vásárló 32 ezer ügyfelet, ám a brutális összegből mindeddig csupán 87 milliárd forintot térített meg a Befektető-védelmi Alap (BEVA).
A 208 milliárd forint veszteség nagyobb része, mintegy 150 milliárd forint a legprimitívebb módon keletkezett: kiderült, hogy a cég fiktív, azaz hamis kötvényeket értékesített ilyen összegben. Ugyanakkor 58 milliárd forintnyi valós kötvény árát is magával rántotta a csődöt jelentett cég. A BEVA eleve nem téríti meg a valós kötvények tulajdonosainak kárát, csak a fiktív kötvények értékét ismeri el káralapnak. Ebből az (is) következik, hogy 500 ügyfél egyetlen forint kártérítést nem kapott.
A törvény szerint a BEVA ügyfelenként hatmillió forintig téríti meg a befektetők kárát. Amennyiben ezt meg is tette volna, a 32 ezer károsult közül 22 ezren teljes egészében visszakapták volna a pénzüket, és a 208 milliárdos kárból 115 milliárd megtérült volna, mondta a Heteknek Kálmán-Pikó István, a károsultak egy részét képviselő Facebook-csoport vezetője, aki maga is Quaestor-károsult, bár jelen állás szerint a szerencsésebbek közé tartozik: hétmillió forintnyi befektetéséből ötmilliót megtérített a BEVA.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »