Lapzártánkig 32 312 személy és 787 intézmény csatlakozott a miskolci Herman Ottó Gimnázium tantestületének január eleji nyílt leveléhez, amelyet nemrégiben egy második nyílt levéllel is nyomatékosítottak. Mint arról már korábban is beszámoltunk, már az első héten országossá terebélyesedett a Tanítanék mozgalmuk.
A tiltakozások vezérfonalát az oktatás túlközpontosítása, az önértékelési és minősítési rendszer bevezetése, a diákok és tanárok rendkívüli leterheltsége jelentette. A diákoknak ma alsó tagozaton napi 6, tizedik évfolyamon legalább heti 36 tanítási órájuk van, súlyosbítva az elsajátíthatatlan mennyiségű tananyaggal. Múlt héten országszerte tüntetések zajlottak, és most szombatra is nagygyűlést hirdetett a Pedagógus Szakszervezet (PSZ) a Parlament elé.
A tiltakozások hatására a minisztérium országszerte konzultációt hirdetett az iskolákkal, és összehívta keddre a Köznevelési Kerekasztalt. Előtte szombaton leváltották Czunyiné Bertalan Juditot, helyére Palkovics Lászlót nevezték ki a köznevelési államtitkári posztra, így Palkovics a felső- és közoktatásért egy-aránt felel. Orbán Viktor pénteki rádióinterjújában leszögezte: nem térnek vissza a 2010 előtti rendszerhez, amikor az oktatást szakmailag és anyagilag csődbe jutott állapotban vették át. Az Emmi részéről is az hangzott el, hogy rendszerszintű változtatások nem lesznek, csak egyes részletekről tárgyalnak. Ez nagy zavart keltett a tiltakozók között, akik rendszerszintű átalakítást követelnek, sokan, köztük a Hívatlanul pedagóguscsoport vezetője is úgy nyilatkozott, hogy a kerekasztalnak így nincs értelme, azon nem szabad részt venni.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »