A Fidesz a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint valószínűleg újra kétharmadot szerezne, ha „most vasárnap” lennének az országgyűlési választások. Erre következtethetünk a Medián, a Nézőpont és a Századvég méréseiből is. A 2015 hazai és európai közéletét átíró bevándorlási krízis hatása az első idei mérésekben még erősen érződik – akár a Fidesz erősödéséről, akár a Jobbik relatív, elsősorban a Nézőpont által mért gyengüléséről van szó.
Ám a közoktatásban fokozódó elégedetlenség és az annak nyomán kirobbant tüntetések azt mutatják, hogy a Fidesznek annak ellenére is van félnivalója, hogy baloldali kihívónak híre-hamva sincs, a Jobbik pedig egyelőre küzd a saját „néppártosodása” nyomán keletkezett identitásválságával.
A Fideszben úgy látják: a közszféra, azon belül is elsősorban a közoktatás és az egészségügy problémái előbb-utóbb óriási gondot okozhatnak a jelenlegi kormánypártnak, és arra is emlékeznek, hogy 2006-ban néhány hónap alatt semmivé foszlott a zsinórban második országgyűlési választását megnyerő MSZP és Gyurcsány Ferenc támogatottsága a kormányzati kapkodás, az előkészítetlen „államreform”, a minden komolyabb hatásvizsgálat nélkül, titokban előkészített megszorítások és a kormányfő hitelvesztése miatt. Ilyen forgatókönyv persze kevéssé fenyegeti Orbán Viktort és a Fideszt, de azt sem szabad elfelejteni, hogy a kormányzati sodródás, a jobboldali sajtóban is nagy erőkkel kritizált „bürokráciacsökkentés”, az oktatás és az egészségügy valóban – és ciklusok óta – kétségbeejtő helyzete könnyen lemorzsolhatják a Fidesz – 2014 őszén egyszer már elillant, majd a bevándorlásellenes intézkedéseknek köszönhetően visszaszerzett – hitelességét.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »