Lázár János miniszter múlt csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette: 72-73 állami intézmény és költségvetési szerv szűnhet meg a közeljövőben jogutóddal vagy jogutód nélkül. A listán a Szász Jenő által vezetett Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) is szerepel. Az NSKI-t megalakulása óta folyamatos támadások érték, mondván, nem végez érdemi munkát, tevékenységét csak papíron lehet tetten érni. Amikor pedig ötleteket dobott be a média segítségével a köztudatba, annak sokkal inkább volt negatív visszhangja, mint pozitív. A Szász Jenő által felvetett „gyöngyhalászat-politikát” még magyar kormánykörökben sem tartották helyesnek, a „kontrollált visszavonulás” és „területfeladás” kifejezések pedig egyenesen kiütötték a biztosítékot a szórványban élő magyarok körében, mondván a megmaradás a céljuk, nem pedig a tehetséges gyerekeik Székelyföldre történő exportálása.
A kormánypárt közeléből kiszivárgott információk szerint a Szász-féle intézet jogutódja a Veritas Intézet lenne, de olyan híresztelések is vannak, hogy valamelyik egyetemen, nagy valószínűséggel a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen hoznának létre egy osztályt, amely átvenné az NSKI dolgozóinak egy részét.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet létrehozása és Szász Jenő kinevezése egy Orbán Viktor és Kövér László közötti egyezség része volt, miután a Szász vezette, Kövér által támogatott Magyar Polgári Párt (MPP) elvérzett az RMDSZ-szel szemben vívott erdélyi magyar belháborúban. A Szásszal régi, kiváló kapcsolatot ápoló Kövér így menekítette ki patronáltját a teljes politikai megsemmisüléssel fenyegető erdélyi közéletből. Az, hogy most az NSKI felkerült a megszüntetésre ítélt intézmények listájára, akár a fagyosnak tartott Lázár–Kövér viszony következménye is lehet, mindenesetre Lázár négy-öt éves egyezségeket rúg fel ezzel az intézkedéssel. Az viszont valószínűtlen, hogy egy ilyen döntést Lázár János magától hozna meg, így Szász kiebrudalása mögött minden bizonnyal a miniszterelnök áll. Végső döntés Szász és az NSKI sorsáról februárban várható.