„Már én magam sem értem Orbán Viktor miniszterelnök nemzetpolitikáját” – jelentette ki május elején Budapesten Tőkés László. A Magyar Nemzet tudósítása szerint a Fidesz EP-képviselője erről Borbély Zsolt Attila Negyed évszázad erdélyi magyar politikatörténete: 1989–2014 című könyvének bemutatóján beszélt. A napilap tudósítása szerint Tőkés meglehetősen szkeptikusan nyilatkozott Budapest és a határon túl élő magyar közösségek viszonyáról, főként ami a magyar kormány szerinte követhetetlen, átláthatatlan nemzetpolitikai intézkedéseit illeti.
Kinek a jelöltje volt?
A tudósítást olvasva felmerül a kérdés, hogy ha Tőkés László nem érti Orbán Viktor határon túli magyarokkal kapcsolatos terveit, akkor kicsoda érthetné, hiszen a volt királyhágómelléki püspök 2014-ben a Fidesz listájáról került be az Európai Parlamentbe, Orbán Viktor személyes kérésére. A Heteknek név nélkül nyilatkozó egyik EP-képviselő szerint a helyzet ennél picit árnyaltabb. Ő úgy emlékszik, hogy amikor a miniszterelnök a Fidesz-vezérkarral ismertette a párt EP-listájának összetételét, Tőkéssel kapcsolatban megjegyezte, hogy a volt püspök kifejezetten a KDNP kérésére került a lista harmadik helyére, ami – a KDNP és Tőkés viszonyát ismerve – legalábbis meglepő kijelentés volt.
Tőkés nem akarta észrevenni, hogy az uniós állás, és főleg az abból kapott fizetés egyféle végkielégítés a számára, és ezzel az Orbán–Tőkés politikai és személyes kapcsolatnak is vége van – így hangzik egy markáns KDNP-s álláspont a szakításról. Kétségtelen: az, hogy 2014-ben a Fidesz saját listáján indította a 2009-ben még Romániából, az RMDSZ-szel közös listáról az EP-be jutott Tőkést, nagyvonalú gesztus volt, különös tekintettel arra, hogy az újabb mandátum biztosította a volt püspöknek, hogy 63. születésnapja (azaz idén április elseje) után az Európai Parlamentből menjen nyugdíjba.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »