„Elkötelezettek vagyunk egy hálapénzmentes, átlátható, korrekt munkafeltételeket biztosító egészségügyi ellátórendszer kialakítása mellett. Nem akarunk elmenni, mert ránk itt van szükség, és nekünk is szükségünk van erre az országra!” – Kiss Lászlónak, a FESZ elnökének szavait ezen a ponton óriási taps, helyeslés, szirénabúgás kísérte azon a hétvégi normafai demonstráción, ahol mintegy 300 egészségügyi szakdolgozó tiltakozott a megalázóan alacsony bérek és a rossz munkakörülmények miatt. A deklaráltan pártpolitika-mentes eseményen a Magyar Rezidens Szövetség elnöke, Dénes Tamás kifejtette: sokan lebeszélték a részvételről, de ez közös ügy, amiben csak összefogással juthatnak előre.
Az amúgy jó kedélyű, feketébe öltözött ápolók menete ezután – a feltartóztatott gépkocsik, köztük Lexusok és Mercedesek szimpátiadudálása és a járókelők „Veletek vagyunk!” kiáltásai közepette – a köztársasági elnök rezidenciája elé vonult, ahol Sándor Mária, a mozgalom életre hívója felolvasta Áder János levelét. A köztársasági elnök az egészségügyi dolgozók bérezésével, béren kívüli juttatásaival kapcsolatos levélre azt válaszolta, a kérdés nem tartozik a hatáskörébe. Sándor Mária ismét arra kérte Ádert, hogy segítsen az egészségügyi dolgozókon és a beteg embereken azzal, hogy legalább kiáll mellettük. A tiltakozók abban maradtak, hogy a május 12-i tüntetésig fekete kitűzőt viselnek, és addig folytatják a harcot, amíg tárgyalóasztalhoz nem ül velük a szakállamtitkár.
Közelgő összeomlás?
„Lassan harminc éve dolgozom szülésznőként, és két éve jöttem el az állami egészségügyből, 98 ezer forintos havi nettóval, ami még a Medgyessy-kormány 50 százalékos emelésének volt köszönhető. Most a magánszférában dolgozom, ahol a főnököm utasításba adta nekünk a tüntetésen való részvételt, akárcsak számos állami intézmény vezetője is” – mesélte a Heteknek az egyik tüntető, aki felháborítónak tartja, hogy az egészségügyi dolgozók alacsony bérezésébe mindig be volt kalkulálva a hálapénz, mint a pincérek borravalója, sőt, most havi 100 ezer forintig legalizálnák is azt. Szerinte ez megalázó minden szereplő számára, és az egészségügy összeomlását sietteti. Elmondása szerint a férje tartja el a családot, de nem ez az általános, mert az egészségügyi dolgozók – a rengeteg túlóra, éjszakai műszak, másod- és harmadállás révén összehordott 120-130 ezer forintjukkal – sokkal inkább az elváltak klubját gyarapítják.
A szombati szabadság-hegyi „egészségügyi séta” része volt az április 18. óta tartó Fekete Hétvégék nevű országos tiltakozásnak, melynek során szakdolgozók tömegei öltöztek hétvégeken feketébe vagy tűztek ki fekete szalagot, hogy felhívják a figyelmet a hazai egészségügy gyászos helyzetére. Az akciót, amely az ápolónők tiltakozásaként indult, Sándor Mária, a Péterfy Sándor Utcai Kórház csecsemőosztályának nővére indította el, aki fekete ruhában dolgozva tiltakozott az alulfizetettség, az elmaradt túlórabérek, a túlfeszített munka és az elégtelen körülmények miatt. Sándor Mária felettesei felszólítására sem hagyta abba a tiltakozást, majd beadta felmondását. Pár nappal később visszavonta azt, és a kórház visszavette őt. Nagy médiafigyelemmel kísért kálváriája gyakorlatilag az egész egészségügyet mozgósította határon innen, sőt külföldön is.
Sándor Mária kérdésünkre elmondta: az egészségügy tarthatatlan helyzete kormányzati ciklusok sorozata óta tart. Tiltakozása komoly tortúrával járt, de nem bánja. „Sok kollégám nem mer nyíltan demonstrálni. Megkérdeztem tőlük: miért féltek? Ti pótolhatatlanok vagytok. Azért kértem a visszavételemet a munkahelyemre, mert kétségbeestek a kolléganőim, köztük a 61 éves munkatársam is, hogy mi lesz az osztállyal. Mi 220 órát dolgozunk havonta, ha én most eljövök, az a 220 óra az ottmaradókra szakad” – érzékeltette helyzetük drámaiságát Sándor Mária, aki 20 éve dolgozik nővérként, és elborzadva tért ki az általános eszközhiányra – műtéti varrócérna, gumikesztyű, injekciós tű, gyógyszer, kötszer stb. hiányára – is. Elmondta: a bérrendezés a pályán lévők megtartásának, továbbá az utánpótlás biztosításának is feltétele, de ehhez iskolák is kellenének, mert a nővérképzésnek mára alig maradtak intézményei. Önmagában tehát édeskevés, hogy a kormány idén korlátlan keretszámot biztosított az ápolóképzésre.