„A Buda-Cash brókercég botránya az ÉRB Zrt.-ig ért, elérve a berettyóújfalui kirendeltséget is, ami az alapítványunk számlavezető bankja. A közleményt tegnap mi is megkaptuk, a számlánk elérhetetlen lett, ellehetetlenítve a munkánkat, elvéve a reményt is tőlünk és a családoktól is, akikért dolgozunk… Hiába küzdök, küzdünk, hiába az eredmény, az emberek összefogásával fejlesztett integrációs munka sikere, a közeg, amiben működünk, megfojt” – fogalmazott a Buda-Cash körüli botrány kirobbanását követően megjelent blogbejegyzésében L. Ritók Nóra, a berettyóújfalui Igazgyöngy Alapítvány vezetője.
Miért egyedülálló az Igazgyöngy?
A rajz-földrajz szakos tanárnő nevéhez fűződik a művészetoktatással összekapcsolt sokrétű szociális támogatórendszer kiépítése az ország egyik legszegényebb kistérségében. L. Ritók Nóra szerint a mélyszegénységből jövő gyerekek, akik a hagyományos iskolából könnyen kiszorulnak, a művészeti oktatáson keresztül motiválhatók lehetnek, hiszen az alkotótevékenység sikerélményt, önbecsülést ad nekik, társas és egyéni készségeket fejleszt, elősegíti a lemorzsolódás csökkenését és az integrációt is.
Az Igazgyöngy komplex programjának célja, hogy biztosítsa a gyerekek tanulásához, iskolába járásához mindazt, amit a család és az állam nem tud megadni: ruhát, élelmet, fűtést, buszbérletet, tanszereket, korrepetálást, gyógyszereket. Az alapítvány 1999 óta dolgozik Berettyóújfaluban és a hozzá tartozó kistérségben. Az ottaniak életéről, körülményeiről megrázó látleletet nyújt A nyomor széle című blog, amit L. Ritók Nóra 2008 óta vezet.
A színpompás rajzairól, kiállításairól híres Igazgyöngy Alapítvány és Alapfokú Művészeti Iskola mára eljutott odáig, hogy munkáját messze földön ismerik, elismerik, díjazzák és tanulmányozzák. A művészeti iskola közel 600 gyermekkel foglalkozik, akiknek 70 százaléka halmozottan hátrányos helyzetű, sokan közülük a kistérség aprófalvaiból jönnek, ahol az alapítvány kiterjedt segítő munkát végez a családok körében. A komplex tanulástámogató programjuk – családgondozás, oktatás, közösségfejlesztés – modelljét Toldon valósították meg, ahol az alapítvány 2012-ben létrehozott tanodája önkéntesek, jórészt egyetemisták részvételével működik. Az Igazgyöngy folyószámlájának zárolása miatt a tanoda munkája is veszélybe került.
L. Ritók Nóráék hamar rájöttek arra is, hogy a gyerekek felzárkóztatása érdekében az oktatási és szociális tevékenység mellett munkahelyteremtéssel is foglalkozniuk kell. Biobrikett- és kertprogramjuk sikere után megtakarított forrásaikból most indítottak volna el egy újabb mezőgazdasági programot az egyik szegregátumban (szegregátumnak minősülnek azok a térségek, ahol az alacsony státuszú népesség aránya meghaladja a 40 százalékot – a szerk.), de a Buda-Cash miatt az erre szánt pénzük is elúszik.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »