A gázai konfliktus valamennyi vonatkozó kutatás szerint fokozta az antiszemitizmust Európa országaiban. Egy friss uniós felmérés szerint Franciaország, Görögország és Németország mellett Magyarországon tapasztalhatjuk leginkább a szélsőjobb térnyerését és az antiszemitizmus társadalmi erősödését – írja a tekintélyes Newsweek legutóbbi számában.
Az EU Alapjogi Ügynöksége által tavaly év végén publikált felmérés szerint a megkérdezett zsidó származású uniós állampolgárok csaknem harmada gondolt már a kivándorlásra biztonságérzetének jelentős csökkenése miatt. A kutatás készítői rögzítik: a tagállamok közös erőfeszítéseinek dacára az európai zsidóság inzultusoknak és diszkriminációnak van kitéve országában. A válaszadók háromnegyede éli meg úgy, hogy az elmúlt öt évben fokozódott hazájában az antiszemitizmus (Magyarország sajnos ezüstérmes a listán).
A New York-i székhelyű Rágalmazásellenes Liga Global 100 című közvélemény-kutatása 102 ország 53 ezer nagykorú állampolgárának megkérdezése után arra jutott, hogy a válaszadók 26 százaléka mély előítéleteket táplál zsidó honfitársai iránt. Ők tizenegy antiszemita sztereotípia közül hat vagy több esetben választották a „valószínűleg igaz” megoldást. A kutatás rámutat a helyzet ellentmondásosságára is, hiszen miközben például Európában Svédország fertőzött legkevésbé antiszemitizmussal, Malmöben 2010 és 2012 között megháromszorozódott az ilyen motívumból elkövetett támadások száma (csak 2012-ben 60 incidensről számolt be a város 700 fős zsidó közössége).
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »