hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Rosszkor, rossz helyen
Nincs párbeszéd a szoborról

2014. 07. 24.
Sokkal nagyobb ellenállásra számított a kormány a Szabadság téri megszállási emlékmű puccsszerű, éjszakai felállítása nyomán, ezért az előre bekészített kommunikációs patronjainak nagy részét a tárban hagyta – értesült a Hetek kormányzati forrásokból. A szoborról elmondható, hogy tulajdonképpen valamennyi történelmileg érintett kisebbség megalázva érzi magát a megvalósulása kapcsán, az ügyben résztvevő kormánypárti potentátok és csinovnyikok pedig máig nem értik, hogy mi szükség volt a több hónapos botrány eszkalálására. Úgy tűnik, minden vektor egy irányba mutat.

Mint forrásunk meséli, még a szoborcsoport hivatalos átadásának elmaradását bejelentő Lázár János sem értett egyet a Holokauszt Emlékévhez ennyire méltatlan ügymenettel, és ezt burkolt módon többször is nyilvánvalóvá tette hétfői sajtótájékoztatóján. A Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt mondta például: „Lehet, hogy voltak hibák, egyeztetési hibák adott esetben, amelyek beárnyékolhatták a döntések meghozatalát”, és sajnálkozásának adott hangot, hogy elmaradt a „normális párbeszéd” a holokausztban betöltött magyar és a német felelősség kérdéséről. Elismerte ugyanakkor, hogy: „A Magyarország ellen Németország által elkövetett bűn nem mentesíti Magyarországot, nem mentesít bennünket az általunk elkövetett bűnök felelőssége alól.”

Mivel számítottak a botrányra, a kormányzati kommunikáció „rágyúrt” a témára, de úgy tűnik szükségtelenül. A tiltakozók többsége 60 plusszos, DK-s aktivista volt, akiket lekötött a téren szintén megjelenő nácibácsik és nácinénik gyomorforgató zsidózása. Forrásunk szerint nem kell mélyebb koncepciót keresni a sztoriban, egyszemélyi döntés áll a háttérben.

Orbán Viktor nyilatkozatban szólalt meg, és leszögezte, hogy az emlékmű arra hivatott, hogy „kifejezze azt a fájdalmat és megpróbáltatást, amelyet szabadsága elvesztése miatt a magyar nemzet érzett és elszenvedett”. Szerinte ugyanis függetlenségünk megléte esetén sosem következtek volna be a „megszállás hosszú évtizedei alatt tapasztalt szörnyű dolgok”. A miniszterelnök úgy látja, a szoborcsoport felállításával a kormány eleget tett azon kötelességének, amellyel „az alkotmányos rendnek, az egykori áldozatoknak és a ma élő magyaroknak tartozunk”.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!