Meggyőződésem, hogy minden választás egy újrakezdési lehetőség is. Ez ma elsősorban a baloldal számára fontos üzenet. Az ő megsemmisítő vereségüket nem lehet a megváltozott rendszerre fogni. Az új választási szisztéma sok torzítást tartalmaz, elég csak a győztesnek is járó kompenzációra vagy a levélszavazatokra gondolni. Ugyanakkor mindez csupán néhány új mandátumot jelent a Fidesznek, és bár ezek nélkül nem lenne meg a kétharmad, de az abszolút többség mindenképpen. A választás azonban nem ezeken a trükkökön múlt, hanem azon, hogy az ellenzéknek sem személyi összetételében, sem tartalmi szempontból nem volt olyan üzenete, amire a választók pozitívan tudtak volna reagálni. Ennek ellenére a baloldali Összefogásra 250 ezerrel többen szavaztak, mint négy évvel ezelőtt.
A Kormányváltók oldalán azért is fontos az újrakezdés lehetősége, mert a mostani választás zsinórban az ötödik nagy vereségük. A 2006-os önkormányzati választás volt az első kijózanító eredmény, akkor veszítették el tulajdonképpen a vidéket, amit láthatóan azóta sem tudtak újraépíteni.
A második nagy vereségük a 2009-es európai parlamenti választás, a harmadik a 2010-es országgyűlési választás, a negyedik a 2010-es önkormányzati választás, és a vasárnapi az ötödik. Jelenleg minden jel arra mutat, hogy ha a május 25-én esedékes európai parlamenti választásokig nem történik valamilyen látványos fordulat, akkor az immár öt kudarcélményt átélt baloldali választók nem biztos, hogy nagy számban vesznek részt az európai parlamenti választásokon.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »