„Ami az atomenergetikai együttműködésünket illeti, köteles vagyok felhívni a figyelmüket arra, hogy mi nagyon kevés örökséget kaptunk a kommunista időszaktól, de a Szovjetunió és a Magyar Népköztársaság között 1966-ban megkötött, az atomenergetikában való együttműködésünkről szóló egyezmény jó egyezmény volt” – mondta Orbán Viktor kedden Vlagyimir Putyin elnök rezidenciáján, amikor az orosz elnökkel tartott közös sajtótájékoztatón bejelentették, hogy az orosz Roszatom építi meg a Paksi Atomerőmű két új blokkját.
A megállapodás értelmében a beruházás finanszírozására Oroszország 30 éves futamidővel tízmilliárd eurós – mintegy három- ezermilliárd forintnyi – hitelt biztosít. Ez az összeg az építkezés költségének 80 százalékát fedezi, a maradék 20 százalékot – a tízéves építési futamidő utolsó szakaszában – Magyarországnak kell finanszíroznia.
A sajtótájékoztatón Orbán többször is méltatta a mellette ülő Putyint, többek között az Oroszország és a közép- és kelet-európai országok, így Magyarország közötti viszony hatékonyabbá tételéért, illetve az Orosz Föderáció külpolitikai erőfeszítéseiért és „az ezen a téren elért vívmányaiért”. Orbán meleg szavai főleg azok számára lehettek meglepőek, akik még emlékeznek a 2010-es kormányváltás előtti nyilatkozataira e tárgyban. Például arra a 2007-es kijelentésére, miszerint „nem akarunk a Gazprom legvidámabb barakkja lenni”, vagy arra a szintén 2007-ből származó interjúra, amiben azt mondta: „Európában bizony elszaporodtak Putyin pincsijei.”
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »