Pénteken kerül sor az iratismertetésre az Izsákon történt halálos kimenetelű rendőri kihallgatás kapcsán – értesült a Hetek. Ez azt jelenti, hogy az áprilisban halálra vert Bara József ügyében a Kecskeméti Nyomozó Ügyészség lezárta a nyomozást, annak megállapításait most megismerhetik a gyanúsítottak és a sértett hozzátartozói is. Biztosra vehető, hogy a nyomozást követően vádemeléssel folytatódik az ügy.
Mint beszámoltunk róla, Bara Józsefet az Izsáki Rendőrőrs járőrei, B. Csongor és B. Viktor igazoltatták Orgoványon április 8-án. A rendőrök úgy tudták, hogy Bara érintett lehet egy láncfűrész ellopásában. A férfi állítólag nem akart együttműködni a rendőrökkel, ezért leteperték, és az izsáki rendőrőrsre szállították kihallgatásra. Néhány órával később már a mentőket kellett riasztani, mert a bejelentés szerint Bara „rosszul lett, és leesett a székről”. Életét már nem sikerült megmenteni. Az orvosszakértői vizsgálat megállapította, hogy a sértett a testét ért erőbehatások miatt életveszélyes sérüléseket szenvedett, jelentős mennyiségű zsírszövet került a véráramába, amelytől tüdőembóliát kapott és meghalt. B. Csongort és B. Viktort halált okozó testi sértés és kényszervallatás bűntettével gyanúsítja a Kecskeméti Nyomozó Ügyészség.
A brutális ügyben azonban nem csak az iratismertetésnél tartó büntetőeljárás indult meg. A hozzátartozók kártérítésre is igényt tartanak, amihez két út vezet: az egyik a polgári per, a másik a peren kívüli egyezség. A Hetek információi szerint utóbbira reális esély nyílt: mint Magyar György, az áldozat rokonainak képviselője lapunknak elmondta, „nem vagyunk messze az egyezségtől”.
Úgy tudjuk, az ügyvéd három hozzátartozót képvisel: Bara József édesapját, az áldozat nővérét és házasságon kívüli, 16 éves fiát.
A rendőrség elismeri a követelés jogalapját, vagyis azt, hogy munkáltatóként felelősséggel tartozik munkavállalóiért, jelen esetben azért, hogy a kihallgatással összefüggésben harmadik személy számára okoztak kárt. Köznapi szóhasználattal azt, hogy „brutális rendőröket alkalmazott”. Jogi értelemben ez nem jelenti azt, hogy elismernék, miszerint Bara Józsefet agyonverték, ugyanakkor a konstruktív hozzáállás mégis erre utal. (Értesüléseink szerint a két gyanúsított rendőr egyikével korábban is voltak problémák erőszakos természete miatt.)
A peren kívüli egyezség azért áll inkább a rendőrség érdekében, mint belemenni a jogi eljárásba, mert utóbbi évekig is elhúzódhat, így az arról időről időre tudósító sajtó folyamatosan amortizálná a testület presztízsét, ráégetné a „brutális” jelzőt. A hozzátartozóknak pedig azért kedvezőbb peren kívül megegyezni, mert hamarabb pénzükhöz jutnak. Az adófizetők zsebéből fizetendő összeg egyébként nem csekély, tekintettel arra, hogy Bara József rokonai – egyenként – több millió forintot kérnek, ráadásul nemcsak a Magyar által képviselt három hozzátartozó, hanem továbbiak is kártérítést követelnek.
A követelés indoka, hogy a gyász megviselte a rokonokat. Ezt természetesen bizonyítaniuk kell, aminek módja, hogy a rendőrség kérésének megfelelően pszichológiai vizsgálatnak kell alávetni magukat. „A szakember feladata az ok-okozati összefüggés megállapítása. Leegyszerűsítve, annak kimondása, hogy a hozzátartozó azért lett depressziós, mert meggyilkolták a szeretteit” – magyarázta az ügyvéd. A családtagok vállalták a vizsgálatot – ennek költségeit is a rendőrség, azaz végső soron az adófizetők állják –, és úgy tudjuk, heteken belül megszülethet a peren kívüli megegyezés.
45 milliót kell visszaadni?