A DEDI intézet egyik tavaly készült tanulmányában igyekezett megbecsülni, hogy a következő, 2014-ben várható választásokig mennyi új, nem Magyarországon élő magyar kaphat állampolgárságot.
A becslés mintegy félmilliós számot eredményezett, sőt a tanulmány még az érdeklődési kedvet is igyekezett modellezni. Az intézet úgy számolt, hogy a tavalyi kétszázezer igénylés után csökkenő érdeklődés várható, ami aztán megint növekszik majd, mert a választójog megadása után komoly kampány indul a pártok részéről, hogy új szavazókat szerezzenek. Ugyanakkor a szomszédos államokban jelentős belpolitikai támadások várhatók majd a nacionalista pártoktól, ami aztán tovább pörgeti az ügyet, és ez megint csak növelheti az igénylések számát –modellezte a kutatás.
Ha félmillió nem Magyarországon élő új állampolgárral számolunk, és figyelembe vesszük Kövér László házelnök véleményét, miszerint nem lehetséges, hogy első- és másodosztályú állampolgárok legyenek, akkor a parlamenti képviselők 5 százalékát tehetik ki a határon túliak által delegált tagok. Mivel Magyarországon belül tízmillió állampolgár él, ezért úgy volna igazságos, ha a 200 fős parlamentben tízen lehetnének a határon túliak által választottak – áll a DEDI tanulmányában.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »