A hétfői megállapodás szerint a kormány által diszkriminált, úgynevezett elit szakokon – köztük a jogász-, közgazdászképzéseken – is lesznek államilag finanszírozott helyek, de ezek bejutási küszöbét Balog Zoltán miniszter minden eddiginél magasabbra, 425 és 470 pont közé tette.
A tárca írásos ígéretet tett arra, hogy akár utólagos korrekcióval is biztosítani fogja, hogy az „első helyes” felvételizők 10-20 százaléka (ez szakonként változó) biztosan bekerüljön a 16 inkriminált szak állami keretébe. Kérdésünkre, hogy mi erre a garancia, Nagy Dávid HÖOK-elnök úgy reagált: a 2014-es választások. Nagy Dávid azt is hozzátette, hogy részükről ez csupán egy részmegállapodás, mely a felvételi eljárás előtt állók érdekében köttetett.
Egyes számítások szerint a megállapodás plusz 6000 állami férőhelyet jelenthet, bár most nem látható, hogy végeredményben mekkora lesz az állami keretszám, mivel az utólagos korrekció nem vonatkozik más szakokra. Nemrégiben a kormány a hallgatói tiltakozások miatt eltörölte a keretszámokat, pontosabban helyette bevezette az előre meghatározott ponthatárok rendszerét, melyeket intézményekre és szakokra lebontva a szakminiszter feladata évenként megadni, nagyjából a saját belátására alapozva. Ez az egyik leghomályosabb kérdés, amiben minél előbb világosságra szeretne jutni a tiltakozó szervezeteket összefogó Országos Felsőoktatási Fórum (OFEF) több tagja, akiket a HÖOK a tárgyalásokon képvisel.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »