Orbán Viktor tavaly októberben kérte fel Szász Jenőt a Nemzetstratégiai Kutatóintézet létrehozására és vezetésére. December 11-én megjelent az intézet létrehozásáról szóló kormányhatározat, melyben többek között az áll, hogy az intézményt „a magyar örökség korszerű újrafogalmazása, a jelen és az eljövendő nemzedékek támogatása céljából, a nemzeti összetartozás erősítése, a külhoni magyarság erőforrásainak vizsgálata érdekében, továbbá egyes állami feladatok ellátására” hozták létre. A Kutatóintézet feladatait soroló rész az előbbieknél is fárasztóbb: eszerint Szászék – évi 1,3 milliárdos keretösszegből gazdálkodva – kutatási, felmérési és elemzési feladatokat fognak végezni, nemzetstratégiai műhelyek, nemzeti kutatások és kiemelt trendkutatások koordinációját végzik; más műhelyek által megvalósított stratégiákat követnek nyomon, erősítik a nemzeti összetartozást, és ez irányba ható javaslatokat tesznek, továbbá mások által készített közvélemény-kutatásokat összesítenek és kivonatolnak. Hogy mindez nem vicc, azt a határozatot jegyző „Orbán Viktor s. k.” aláírás jelzi.
Az intézet költségvetése a többszöröse sok olyan, már rég-óta működő tudományos műhelyének, melyekkel Szászék a jövőben együttműködhetnek. A háttérben többek szerint is politikai megfontolások állnak. Erdélyben három magyar párt képviseli a magyarság érdekeit: a baloldalinak tartott RMDSZ (amely egyébként az Európai Néppárt tagja), a Szász Jenő által alapított, Fidesz-szövetséges Magyar Polgári Párt, illetve a Tőkés László fémjelezte, szintén Fidesz-szövetséges Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP). A Fidesz Szászék támogatásával megpróbálta gyengíteni az RMDSZ-t, egyszersmind helyzetbe hozni saját szövetségesét, ám a terv nem vált be: az RMDSZ mind a tavaly nyári önkormányzati, mind a decemberi parlamenti választáson sokkal jobban szerepelt az MPP-nél. Igaz, ebben az is közrejátszott, hogy az EMNP nem az RMDSZ-t gyengítette tovább, hanem az MPP-t:
a két jobboldali alakulat együttes támogatása is kisebb lett, mint amikor még csak az MPP versenyzett az RMDSZ-szel. Egyes elemzők szerint Szász Jenő kinevezése valójában arról szól, hogy Orbán Viktor Tőkés érdekében, illetve a két Fidesz-szövetséges kis párt egyesülése előtti akadály elhárításaként levette a sakktábláról.
„Magyarországon még a kormányzat is ellentmondásosan, ködösítve használja a nemzet fogalmát: egyrészt azt állítják, hogy minden magyar – az anyaországon belül és azon kívül – a magyar nemzet része, ugyanakkor például »nemzetinek« nevezik az adóhatóságot is, noha az nyilvánvalóan nem szed adókat külföldön: egy ilyen zavaros fogalmi állapotban könnyű rásózni a társadalomra egy Nemzetstratégiai Kutatóintézetet” – mondta a Heteknek Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke.
Patrubány szerint szükség volna nemzetstratégiai kérdésekkel foglalkozó intézetre, ám annak – bár nyilván költségvetési intézmény volna – az államtól és mindenféle pártpolitikai befolyástól függetlenül kellene működnie. Az MVSZ-ben már 1999-ben megfogalmazódott egy ilyen igény, amelynek akkori előterjesztője Duray Miklós volt. A magyar kormányok viszont nemhogy bővítették volna e célból az MVSZ költségvetési támogatását, hanem 2000-ben, máig tartóan, lenullázták. Patrubány szerint azért is egy független intézetnek kellene képviselni az össznemzeti érdekeket, mert ha ezt az állam vagy egy szoros állami felügyelet alá tartozó szervezet tenné külföldön, az – a területen kívüliség okán – diplomáciai feszültségekhez vagy akár botrányokhoz vezethet.
A fentiek fényében Patrubány kételyeinek adott hangot a Nemzetstratégiai Kutatóintézet tervezett működése kapcsán, Szász Jenő kinevezéséről pedig azt mondta, Szásznak semmi köze a szakmához, kiválasztása nyilvánvalóan politikai döntés volt, amivel valószínűleg törlesztettek valamilyen számlát. Patrubány úgy látja, hogy Szász Jenőt semmi nem predesztinálta a kinevezésre, hiszen nem társadalomtudós, nem kutató, és nem ismeri az összmagyarság viszonyait. „Székelyudvarhely egykori polgármestereként az ottani perspektívából nem is ismerheti” – tette hozzá Patrubány. Az MVSZ elnöke ugyanakkor lapunk hasábjain is felajánlotta konkrét segítségét: a Magyarok Házában szívesen helyet biztosítanának a kutatóintézetnek, és 75 éves működésük tapasztalatait, illetve szakembereiket is készek a nemzetstratégia szolgálatába állítani.
„Ember legyen a talpán”
Interjú Szász Jenővel
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »