Július 18-án helyezte házi őrizet alá a Budai Központi Kerületi Bíróság Csatáry Lászlót, a 2011 szeptemberében elindult nyomozás eredményei alapján. A háborús rémtettei miatt (melyekre bizonyíték is van) 1948-ban a csehszlovák bíróság által halálra ítélt férfi ma 97 éves. A híres nácivadász Zuroff a kassai gettóparancsnokként elkövetett gaztettek mellett azért is feljelentette, mert részt vett 1941-ben a Kassa környéki nem magyar zsidóság Kamenyec-Podolszkijba szállításában, ahol szörnyű vég várt az áldozatokra.
Gellért Ádám nemzetközi jogász, a Holokauszt Emlékközpont „Kőrösmező 1941" kutatócsoportjának vezetője korábban azzal állt elő, és lapunknak is azt nyilatkozta, hogy Csatáry felelőssége több lehet, mint amivel az ügyészség meggyanúsította. Azonban a Budapesti Nyomozó Főügyészség augusztus 6-án kijelentette: alaptalan a kamenyec-podolszkiji deportálásokról szóló állítás. Az MTI információi szerint „az 1941-es kassai deportálásokkal, vagyis a munkaszolgálatból visszahívott, majd haláltáborokba küldött emberekkel kapcsolatban a kirendelt történész-szaktanácsadó tisztázta Csatáryt".
A kirendelt szaktanácsadó szerint a nyomozásban felhasznált dokumentumok adnak alibit Csatárynak, mert eszerint a későbbi gettóparancsnok a deportálások idején nem tartózkodott Kassán, és ekkor még rangja sem engedte volna, hogy ilyen nagyszabású akciót levezényelhessen. A szakértő szerint az akkor hatályos jogszabályok alapján hontalan zsidókat nem is küldhettek munkaszolgálatra, így Csatáry nem is hívhatta vissza őket.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »