A jogállamiság lelke a független igazságszolgáltatás. Ennek négy pillére van: a bíróság, az ügyészség, az alkotmánybíróság és az ügyvédség. A „főbíró" az egyik vezető fideszes politikus, Szájer József felesége. A főügyész a Fidesz egykori önkormányzati képviselője. Az Alkotmánybíróságban szintén többségbe kerültek a kormányhoz inkább közelebb álló bírák. Mindezek alapján elmondható, hogy Önök, az ügyvédség az igazságszolgáltatás utolsó független hivatásrendje?
- Nagyon megtisztelő lenne, ha így lenne. Abból a szempontból igaz, hogy az ügyvédi kamarának, mint köztestületnek a függetlenségében semmilyen változás nem következett be, és az egyéni ügyvédi tevékenységre sem gyakorol senki semmilyen hatalmi befolyást. Ami az Alkotmánybíróságot illeti: ez alapvetően nem igazságszolgáltató szerv. Bár igaz, hogy január 1. óta egyedi ügyekben született bírói döntéseket is felülvizsgálhat, így tehát nevezhetjük igazságszolgáltató szervezetnek. Megítélésénél mégsem az összetételét, hanem a működését kell vizsgálni, és én e tekintetben optimista vagyok.
De Balsai István és Stumpf István esetében nem csak azt rótták fel a kinevezésüket ellenzők, hogy a Fideszhez tartoznak, hanem azt is, hogy az alkotmánybíráskodáshoz szükséges szakmai előélettel sem rendelkeztek.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »