- A közvélemény-kutatásokból nem szabad túlzó következtetéseket levonni. A Nézőpont mérései szerint a Fidesz szavazótáborának egy része már nem olyan lelkes, mint 2010 áprilisában volt, korábbi szimpatizánsai közül sokan „rejtőzködők" lettek, de ez nem jelenti azt, hogy más politikai formációt támogatnának. A helyzet közel sem hasonlít az MSZP „összeomlásához". Akkor alternatív pártot választottak a kiábrándultak, most a lelkesedésük hagyott alább. Azaz még van esély legtöbbjük bizalmának ismételt elnyerésére.
A 2008-as gazdasági válság, az IMF-EU párossal való kényszerű együttműködés vezetett el oda, hogy Gyurcsány Ferencnek távoznia kellett, mert a baloldali karakterét „nyírta" volna ki, ha ő veszi el az MSZP nagy vívmányát, a 13. havi nyugdíjat. Most azt látjuk, hogy Orbán Viktor szabadságharcos politikája került konfliktusba az IMF-EU direktívákkal, a pénzpiacok igényeivel. Hasonló a helyzet?
- Gyurcsány esetében utolsó csepp volt a pohárban az IMF-fel való tárgyalássorozat, hisz nem egy múlt nélküli ember ült le az IMF-fel, hanem egy az őszödi beszéd és a megszorító intézkedések nyomán belpolitikailag meggyengült miniszterelnök. Ráadásul 2008-ban az azonnali cselekvés szükségességében, alternatíva nélkül kellett tárgyalni a Valutalappal. Jelenleg azonban a makróadatok kedvezőek: alacsony a költségvetési hiány, és ha magas is, de csökkent az államadósság. Fontos különbség az is, hogy az állam nem szorul rá azonnal az IMF hitelére, az inkább egy biztosítékot jelent a tőkepiac kockázatkerülő évében.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »