Az új önkormányzati törvény negyvennégy oldalas vitaanyagát Tállai András államtitkár mutatta be két hete, és adta tovább az érdekképviseleteknek és a fővárosi kerületeknek. A dokumentum alapvetése, hogy az önkormányzati rendszer alulfinanszírozottságának primer oka az az ezermilliárd forint mínusz, amit az első és a második Orbán-kormány között vettek ki a települések zsebéből a szocialisták. A vitaanyagból úgy tűnik, ők felelnek azért is, hogy nem működött az önkéntes társulások ötlete, melynek kiváltására azonban nekik sincs jobb ötletük, mint ugyanez állami bábáskodással. És az állam további segítséget nyújtana a településeknek abban, hogy korábbi feladataik kényszerű terhétől megválhassanak: elég, ha fejlesztik, rendezik és üzemeltetik a települést, odafigyelnek az oktatási intézmények épületeire, a helyi adókra, a közfoglalkoztatásra, valamint a helyi sport- és kulturális ügyekre. Amelyik település erre sem képes, ott mi értelme önálló polgármesteri hivatalnak? Társuljanak a községek, és egyesített hivatal vigye az ügyeiket. Minden kétezer főnél kisebb település így járna a koncepció értelmében, vagyis a magyar településszerkezet háromnegyede érintett. Nekik ettől még lehet választott képviselő-testületük polgármesterrel, de hivatal helyett csak egy pár fős helyi iroda működne mellettük. Az alapvető körzetközponti feladatokat a körülbelül kétszáz kialakított járás székhelytelepülése látná el (középiskola, bíróság, rendőrség, tűzoltóság, okmányiroda, járási kormányhivatal).
A két legnagyobb települési összefogás vezetője úgy látja, hogy ha a tervek akadálytalanul megvalósulnak - márpedig kétharmad birtokában általában meg szoktak valósulni -, akkor ismét beköszönt az ötvenes évek tanácsrendszerének időszaka. Az akkori politika közös tanácsokba kényszerítette az úgynevezett sorvadásra ítélt településeket, melyeken gyakorlatilag megszűnt az élet.
Wekler Ferenc szerint ez további leszakadást jelent a településszerkezetből fakadóan országos viszonylatban is leghátrányosabb helyzetű térségek számára. A Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetségének (KÖSZ) első embere ennek ellenére lát reményt arra, hogy az államtitkárság megfontolja észrevételeiket, bár - mint mondja - úgyis minden a Fidesz-frakción múlik, ahol viszont túlnyomórészt városi polgármesterek ülnek.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »