Az előterjesztések - amelyek többek között a Hetekhez is eljutottak - javaslatot tesznek a főváros egészségügyi intézményei közül tizenkét intézmény működtetésének állam általi átvételére, azok eszköz- és ingatlanvagyonával egyetemben. Az indoklás szerint a főváros ellátórendszere több súlyos problémával küszködik, amelyek közül hatékonysági kérdésként kiemelendő az ellátórendszer széttagoltsága és az ebből fakadó elégtelen együttműködés. A több kézben, több fenntartó által működtetett intézményrendszer évek óta bizonyítottan gátja a szakmai működés összehangolásának, a betegutak optimalizálásának, az erőforrásokkal való hatékony gazdálkodásnak, a némely területen túlzó, máshol elégtelen kapacitások alakításának.
Az ellenzék elsősorban azzal támadta a koncepciót, hogy ingatlaneladásokra ad felhatalmazást, noha a Fidesz korábban minden ilyen intézkedést támadott. A fővárosi ellátórendszer megújításáról szóló tervezet ugyanis úgy fogalmaz, hogy „a közfeladatok átszervezése során felszabaduló ingatlanok értékesítéséből, hasznosításából származó bevétel kizárólag Budapest és vonzáskörzetében megvalósításra kerülő kórházi (egészségügyi) infrastruktúra fejlesztésére legyen fordítható".
Egy másik, a Semmelweis-terv megvalósításáról szóló koncepció pedig a nagy ívű budapesti átalakítások forrásaként jelöli meg a fővárosi ingatlanportfóliót. A fejlesztéseknél még a pontos milliárdok is szerepelnek, hogy milyen összegekre van szükség.