Úgyhogy ezek az ügyek elvileg akár kapóra is jöhetnének a Fidesznek, hiszen a kisebb rossz nem is olyan rossz, ha a nagyobb rosszat takarja. Krekó Péter, a Political Capital vezető elemzője szerint azonban az említett két téma nem takar, és nem a kisebbik rossz. Ha az lenne, akkor a Fidesz támogatása a - Tárki mérése szerint - a teljes népesség körében nem olvadt volna 37 százalékról 30-ra, illetve Orbán Viktor kedveltsége (és ez már a Nézőpont adata) 92 százalékról nem szállt volna le 78 százalékra.
Amikor a kormányzat a kifejezetten alacsony jövedelműek és a segélyből élők számára kedvezőtlen intézkedéseket hoz, akkor sokat árthatnak azok a mondatok, amelyek Lázár szájából hangzottak el a nemrég nyilvánosságra került hangfelvételen - vélekedett a politológus. Szerinte - épp a gazdasági intézkedések miatt - a hatás szempontjából az sem számít, ha valóban a kontextusukból kiragadott mondatokról van szó. Emlékeztetőül: egy 2008-as képviselőtestületi ülésen Lázár azt találta mondani, hogy: „Azt gondolom, aki nem vitte semmire az életben, az annyit is ér. Ezt tudom mondani, annak annyi az élete." És itt következik az első árnyalás, hogy mégis, ki mennyit ér: „Ez az én véleményem egyébként, tehát én ahhoz a mércéhez tartom magam, hogy az ember, ha egyszerű kétkezi munkásember, akkor ahhoz a jövedelemhez képest érjen el valamit. Hogy ha egyetemi ember, akkor ahhoz a jövedelemhez képest érjen el valamit." Majd jön egy passzus arról, hogy ki alkalmatos politikusnak: „de akinek a saját társadalmi viszonyaihoz képest semmire nem futotta, semmit nem tudott letenni az asztalra, az ne üljön például a képviselőtestületben. Nagy baj lenne, ha ott olyan képviselők ülnének, akiknek semmijük nincsen, ezt kell mondjam. Ez helytelen lenne, teszem hozzá, de a jövedelemnyilatkozatok alapján, mint hogyha érdekes dolgok derülnének ki."
Ami pedig Schmitt Pál viselt dolgait illeti, Krekó szerint az államfő körüli, az utóbbi időben elszaporodó botrányok és ügyek a legalkalmasabbak arra, hogy lassanként lebontsák annak tekintélyét. Ráadásul a szigorúan titkos tisztekkel való esetleges kapcsolattartás vádja nem is annyira apróság - figyelmeztet Krekó -, ugyanis hiteltelenítheti a Fidesz antikommunizmusát. Márpedig ez nagyon fontos eleme a Fidesz identitásának, ugyanis részben mindig e révén határozta meg magát a párt. A pártpolitikának ma is fontos szervezőereje a kommunista-antikommunista törésvonal, bár igaz: a közvéleményt egyre inkább nem foglalkoztatja ez az ellentét. A Fidesz ugyanakkor az újraalkotmányozást is részben az államszocializmus örökségétől való megszabadulással indokolja. Az új alkotmány szükségességét bizonyítandó, Kövér László Bibó Istvánt citálta, miszerint a politikában hazudni nem lehet, márpedig a házelnök szerint az utóbbi 21 év arra a hazugságra épült, hogy a diktatúrából való átmenetet egy tollvonással el lehet intézni.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »