Miért van szükség Magyarországon egy új egyházi regiszterre, ha a Legfelsőbb Bíróság adatai alapján pontosan tudható, hogy kik és hányan vannak?
- Az egyházak nyilvántartásba vételét tényleg a megyei bíróságok és a Fővárosi Bíróság végzi, de a jelenlegi szabályok értelmében nem kötelesek összesített és publikus nyilvántartásra. Másrészt azok az adatok, melyek a bírósági nyilvántartáshoz szükségesek, nem biztos, hogy elégségesek egy vallási közösség tevékenységének és egyéb fontos adatainak megismeréséhez. Szerintem a bejegyzés jogi aktusán túl a társadalomnak - az egyéntől a kormányig - szüksége van a vallási közösségek megbízható és viszonylag informatív listájára, és elfogadhatatlan, hogy ez a rendszerváltás után húsz évvel még nem áll rendelkezésre. A mi kutatócsoportunk nem tesz mást, mint hogy aktualizálja a működő vallási közösségek jegyzékét; ellenőrizzük, hogy az elérhetőségeik élnek-e, és valóban az a szervezet jelentkezik-e be, amelyhez a kontaktot hozzárendelték. A február végére ígért eredményeink alapján megalapozottan tudjuk majd állítani, hogy az általunk megismert vallási közösségek vallástudományi szempontból melyik nemzetközileg is elfogadott kategóriákba sorolhatók, és mekkora azon szerveződések aránya, amelyek már csak papíron léteznek.
Miért most álltak neki az adat-frissítésnek, és nem mondjuk a Gyurcsány-kormány idején? Akkortájt nem volt igény a tisztánlátásra?
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »