Alakuló ülés, parlamenti kakasülő, húsz méter magasan a képviselői koponyák felett. A szocialista frakció kicsiny négyzet a patkó bal szélén. Inkább csak kontúrok, mint arcok. Gyurcsány Ferencet heves gesztusai azonosítják, Mesterházy Attila frakcióvezetői helye alapján mérhető be, Lukács Zoltán Komárom-Esztergom megyei elnököt tömeges mozdulatlansága ismerteti. Akár a politikájuk. Egyfajta kontúrt, keretet ad a baloldali értékek hangoztatása, a baloldal újjáépítésének ígérete, a konkrétumok azonban egyelőre hibádznak - sem karakteres tartalma, sem karakteres arcéle nincs jelenleg az MSZP-nek. Így esett, hogy a Fidesz rajzolt egyet, és a bizottsági helyekért folytatott alkuban felskiccelte a régi kormánypárti reflexek alapján pozíciókért mutyizó szocialisták képét.
Az MSZP próbált kármenteni, de későn jött keménységével (miszerint ha a Jobbik vezetheti az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságát, akkor a szocialisták minden bizottsági pozíciójukat visszadobják) legfeljebb a bibircsókot tudta leradírozni a Fidesz rajzolta portréról. Ami azért kevésbé torzít, mint ahogy azt a baloldali politikusok gondolni szeretnék. Ugyanis a kormánypárti és szocialista adok-kapok közben a legkülönfélébb összeesküvés-elméleteket termelte ki az MSZP. Az egyik szerint a szocialisták azért a költségvetési bizottságot favorizálták, mert a pártelnökségre aspiráló Mesterházy a béke kedvéért Szekeres Imre elnökhelyettesnek ígérte a grémium vezetését. Ezt a fonalat a szocialisták egy része úgy gombolyította tovább, hogy Szekeres reménybeli pozíciójára ácsingózott Burány Sándor budapesti pártelnök, azaz ő áll a bizottsági kavarás hátterében.
Egy másik továbbgondolás másik személyt vélt felfedezni a háttérben, és arra jutott, hogy Gyurcsány azért szólalt fel a frakcióban a bizottsági alku ellen, mivel az általa „nem minőségi embernek" nevezett elnökhelyettest akarta elütni az elnöki poszttól. A Gyurcsány-motívumot a párt többféleképpen is hímezte: például úgy, hogy a volt pártelnök-miniszterelnök a bizottsági purparléval az elnökségre pályázó Mesterházyt akarta gyengíteni. (És szó mi szó, többek vélekedése szerint még egy hasonlóan súlyos baki veszélybe sodorhatja Mesterházy pártvezetői ambícióit.) De igazából mit sem nyom a latban, hogy a fenti elméleteknek van-e igazságmagvuk vagy sincs. Megszületésük egy dolgot bizonyít: a jelenlegi frakcióban régi emberek régi szövetségei, régi sérelmei, régi beidegződései alapján kezelnek, magyaráznak ügyeket.