A kezelésekhez szükséges adagokat egy ukrán állampolgárságú nő készítette el, az érintettek egy-egy kezelésért általában huszonötezer dollárt vagy ötmillió forintot fizettek. Az NNI adatai szerint több helyszínen is végezték a gyanúsítottak az illegális őssejtkezelést; az ezt alkalmazó cégnek csak az őssejt tárolására volt engedélye, az értékesítésre és a beültetésre azonban nem. Közölték: az ukrán gyanúsított abortumokból nyerte ki az őssejteket, amelyeket a kezelés során amerikai állampolgárságú társa a betegeknek beinjekciózott vagy infúziós oldatban adagolt be. A pácienseknek beadott készítményeket korábban nem tesztelték sem embereken, sem állatokon, hatásuk ismeretlen volt – állítja a rendőrség.
Jelenleg Magyarországon nincs kiadott engedély az őssejttel végzett emberi kutatásokra. A világon sehol sem alkalmazzák terápiásan és rendszerszerűen ezt a beavatkozást, csupán kísérletek és kutatások folynak. Magyarországon az emberen végzett orvostudományi kutatásokról szóló rendeletben foglalt szabályok alapján az Egészségügyi Tudományos Tanács kutatásetikai bizottsága engedélyezhet orvosbiológiai őssejtkutatást, és ilyen engedély hiányában nem folytatható kutatás sem.
A Hetek idén márciusban számolt be arról, hogy milyen viták veszik körül az őssejt-kutatást. (őssejtturizmus - Etikai aggályok és maffiapénzek a terápiában. Hetek, 2009 március 6.) Mint írtuk: az őssejtkutatások nagyon sok olyan betegségben szenvedő embert töltenek el reménységgel, akik a tudomány mai állása szerint gyógyíthatatlanok. Február végén azonban napvilágot látott az első dokumentált eset, amely azt bizonyítja, hogy a kontrollálatlan – sokszor illegális – eljárások óriási veszélyt jelentenek a betegek számára.