Első ránézésre a képlet egyszerű: az országos közvélemény-kutatási adatok szerint körülbelül 10 százalékon álló MSZP-re legalább 20-30 százalékot ver rá a Fidesz, következésképp az ellenzék jelöltje simán beleülhet a városvezetői székbe. Ezt a teóriát erősíti, hogy az egykori Gyurcsány-kabinet zord sajtónyomás alá helyezte az Országgyűlés elnökét, Szili Katalint, hogy induljon el az időközi választáson. Emlékeztetőül: miután Tasnádi Péter kora este elhunyt, egyes online orgánumok már kora reggel arról szóltak, hogy az MSZP színeiben az Országgyűlés elnöke próbálja Pécset a baloldali akolban tartani (értsd: megnyerni a mérkőzést). Hogy az irányított szivárogtatást mi inspirálta, arról csak találgatni lehet, ahogy több MSZP-s vezető is tette.
Egyikük szerint a reformokat korábban bíráló, harmadikutas megoldásokat sürgető, a kormányfő személycentrikus, klientúraépítő politikáját gyakran bíráló (Lásd: Hetek 2008. 04. 17, Szembenézés szükséges - Szili Katalin szerint szakadék felé száguld az MSZP) Szilit akarták kiiktatni a rendszerből. Abból a pártstruktúrából, amely a 2008-as vizitdíjról döntő népszavazás után amúgy egyre erősebben recsegett-ropogott: 2008 szeptemberében egy elnökségi ülésen az MSZP nagyjai le is mondatták Gyurcsányt, csak aztán elbátortalanodtak, és visszakoztak a pártelnöki, miniszterelnöki trónfosztástól. Mindeközben Szili egyre erősebb ellenpontként jelent meg, hiszen ő volt szinte az egyetlen politikus, aki ideológiát (többek között mérsékelt reformellenességet, a társadalmi egyeztetés vágyát és emberkímélőbb válságkezelést) állíthatott szembe Gyurcsány alapvetően ismét csak szavazatmaximáló válságkommunikációjával.
Szili indításának ötletén viszont a miniszterelnöki kabinet nem veszthetett. Ha a házelnök alulmarad, végképp elkopik, és pártbeli tekintélyének erodálódását az évek során tudatosan gyengére pozícionált közjogi méltóságával képtelen lesz ellensúlyozni. Ha nyer, akkor sincs különösebb probléma, városvezetői népszerűségét a válsággal járó intézkedések elsorvaszthatják, energiáit leköti a városvezetés, és többé nem kell számolni vele mint az MSZP-n belüli ellensúllyal. Amennyiben pedig Szili egyszerűen hárítja a megtiszteltetést, akkor bűnbakot lehet belőle csinálni mondván: az ország (és Pécs) egyik legnépszerűbb politikusaként nem vállalta fel a küzdelmet, esélyt sem adva az MSZP-nek, hogy megtartsa Pécset, márpedig egy újabb nagyarányú vereség egyaránt demoralizálná a csekélyre fogyott MSZP-s bázist. (Az MSZP Gyurcsány lemondása, illetve az azt követő miniszterelnök-keresési komédia előtt úgy kalkulált, hogy 3-5 képviselőt delegálhat az EP-be, azaz a jelenlegi delegáció jó esetben is felére, harmadára zsugorodik.)