A 2009. április 18-án a Budai Várban lezajlott szélsőjobboldali szervezetek által tartott demonstrációt követően felbolydult a magyar közélet. A holokauszttagadás bűncselekménnyé nyilvánítását javasolta Hiller István kulturális miniszter, majd Lendvai Ildikó szólalt fel napirenden kívül a parlamentben és tett ígéretet a törvényjavaslat benyújtására. „Múlt héten már többen szóltunk itt a parlamentben a szégyenről, amit a náci holokauszttagadók hoztak ránk. Akkor azt mondtuk, mindenki tegye a dolgát: az igazságszolgáltatás szolgáltasson igazságot, a Jobbikkal bármilyen kapcsolatot tartók vágják el a szálakat. Volt, ami megtörtént, volt, ami nem. (...) Bűnös módon tért ki az egyértelmű színvallás alól például a Jobbik alelnöke, amikor a holokauszt tagadásáról faggatták. Nem volt képes kiejteni a száján, hogy a Jobbik tisztában van a holokauszt gyalázatával, hogy gyászolja az áldozatokat. Ehelyett azt mondta, hogy nincs álláspontjuk a holokausztról, ezt rábízzák a történészekre."
A Fidesz elsősorban annak kiderítését tartja fontosnak, hogy a rendőrség miért nem avatkozott közbe és oszlatta fel az összegyűlt tömeget. Répássy Róbert frakcióvezető-helyettes a Heteknek azt nyilatkozta, hogy az utóbbi két évtized holokauszttagadóit egy kezünkön meg lehetne számolni, ezért csak egy olyan törvény meghozatala indokolt, amely nem mér kettős mércével, és minden önkényuralmi rendszer tagadását tiltja. „Ha az Országgyűlés többsége, a törvényhozás úgy véli, hogy büntetni kellene a holokauszttagadást, mi ennek nem fogunk ellenállni, csak azt kérjük, hogy azonos mérce legyen. Meggyőzhető vagyok, ha valaki úgy gondolja, hogy ebből egy is sok, ám legyen."
Az SZDSZ részéről Gusztos Péter frakcióvezető-helyettes keményen kritizálta a parlamentben napirend előtti felszólalásában a Fideszt és a KDNP-t, amiért a két párt összesen 216 helyen indított közös jelöltet a 2006-os önkormányzati választások során a Jobbikkal, és az elhatárolódás azóta sem fedezhető fel véleménye szerint. Gusztos a frakciónak javasolta a holokauszttagadás büntetendővé tételét. Fodor Gábor nyilatkozata szerint ehhez mindenképpen szükségesnek tartanak egy négypárti egyeztetést és eseti bizottság felállítását.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »