Legalább van miről tárgyalni – summázta az ötpárti egyeztetések egyik állandó résztvevője a helyzetet. Ennél többet egyelőre tényleg nem lehet elmondani a hatályban lévő elődjénél is hosszabb és részletesebb anyag sorsáról, a célegyenesben ugyanis fordult a kocka. Míg korábban a szocialista párt elnöksége dobta vissza a javaslatot, hol jelentősebb, hol apróbb módosításokat kérve, most a Fidesz feküdt keresztbe. Indoklásuk szerint a jelenlegi politikai konstellációban nem írják alá beterjesztőként az anyagot.
Valóban sajátos kicsengése volna, ha a legnagyobb ellenzéki párt – miközben nap mint nap a kormány illegitim voltát hangoztatja, távozását követeli – hirtelen partiképesnek mutatkozna egy kétharmados ügyben. Különösen, ha két kispárt a tárgyalóasztalnál mindvégig ott ülő képviselője a folyamat végén kihátrál az egyezségből. Ha csak a szocialisták, a Fidesz és a kereszténydemokrata frakció áll az anyag mögé, azzal a lassacskán induló európai parlamenti választási kampányban elég erős adut tolnak ellenfeleik keze ügyébe. Ezzel persze még nem kongatták meg a vészharangot az dokumentumanyag felett, az azonban teljesen biztosnak látszik, hogy június elejéig nemigen hallunk majd róla.
Szólótánc
Még akkor sem, ha hivatalosan bekerül a parlamenti adatbázisba. Hiszen ha már ennyit dolgoztak vele, a kimunkálóknak megérheti egyéni képviselői indítványként benyújtani a törvényjavaslatot. Még akkor is, ha napirendre legfeljebb a nyári szünet után kerülhet. Merthogy ezzel a megoldással éppen akkor nyerhetnek értékes heteket, amikor a parlamenti választási kampányt felvezető őszi parlamenti szezonban pont az időszűke a legnagyobb ellenségük. Vagyis, ha az EP-derbi végeztével ismét terítékre kerül a kérdés, nem árt, ha van a csapat keze ügyében egy szinte teljesen kész változat.
Ebben a helyzetben akár a júniusi végeredmény is sorsdöntő lehet a javaslat szempontjából. Hiszen ha a Fidesz kétharmados arányban fekteti két vállra az MSZP-t, az egyezkedés helyett minden bizonnyal a támadás kapja majd a főszerepet kommunikációjában – ez pedig ismét nem kedvez egy kétharmados jogszabálynak.