A Páva utcai Holokauszt Dokumentációs Központ Fotó: Somorjai L.
Nemrég Magyarországon járva jó benyomást tett rám Medgyessy Péter miniszterelnök kezdeményezése, a Holokauszt Emlékbizottság létrehozása, ugyanakkor egy kicsit zavarba hoztak bizonyos kedvezőtlen fejlemények – jelentette ki Randolph L. Braham professzor, a magyarországi vészkorszakról szerdán Washingtonban megkezdődött nemzetközi konferencia egyik kezdeményezője.
A professzor a távirati irodának nyilatkozva ilyen fejleményként említette a kezdeményezést Teleki Pál egykori kormányfő szobrának
a felállításáról, valamint a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának azt a felmérését, amely szerint sok olyan magyar van, köztük értelmiségiek is, akik nincsenek teljesen tisztában a vészkorszakkal.
Ez nézete szerint bizonyos mértékig annak a következménye, hogy a magyar állami és kormányzati vezetők elmulasztották, hogy szembenézzenek a múlttal, és nyíltan elismerjék a felelősséget a magyar zsidóság elpusztításáért a második világháború idején.
Tény, hogy a magyar zsidóság zöme megmenekült volna, ha a németek nem szállják meg Magyarországot. De az is tény, hogy a német megszállás után Adolf Eichmann csoportja nem hajthatta volna végre a "végső megoldást" a Horthy Miklós által kinevezett Sztójay-kormány lelkes támogatása nélkül, amely minden hatalmi eszközt a németek rendelkezésére bocsátott.
Braham dicséretesnek nevezte a holokauszt 60. évfordulójával kapcsolatos megemlékezés terveit, és gratulált mindenkinek, akik ebben közreműködtek Medgyessy Péter miniszterelnökkel az élen. Előrelépésnek nevezte az április 15-én megnyíló Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény létrehozását.
Úgy vélte azonban, hogy a Páva utcai múzeumot sokan nem magyar állami múzeumnak fogják tekinteni, hanem zsidó múzeumnak, amelyet elsősorban a vészkorszakot túlélők és leszármazottaik fognak látogatni, akik tudni akarják, mi történt szüleikkel, nagyszüleikkel. A holokauszt kutatás szaktekintélye fenntartásait hangoztatta amiatt is, hogy a kapuit ideiglenes kiállítással megnyitó múzeumban a tervek szerint csak az Auschwitz-album felnagyított képeit mutatják be. Sok látogató ebből arra a következtetésre juthat, hogy kizárólag a németek követték el a holokausztot Magyarországon, mivel a képek azt mutatják, hogy mi történt az elhurcoltakkal Auschwitzban. Ha nem lesznek más képek az előzményekről, a zsidóság kifosztásáról, a gettókról, a téglagyárakról, különösképpen a nem zsidó látogatók azt gondolhatják, hogy a felelősség kizárólag a németeké. (MTI)
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »