Medgyessy Péter az "arénában". Nehéz napok Fotó: MTI
A parlamenti interpellációs időszak napján, kedden a jobboldali Magyar Nemzet címlapon közölte a nagy vitát kiváltó dokumentumot. A megjelenés időpontja – vélhetően nem véletlenül – jó lehetőséget biztosított az ellenzéknek arra, hogy folyamatosan ezzel a témával foglakozzanak. A címlapon közölt faxi-milén ugyan nem szerepel Medgyessy Péter neve, de a D-209 számú elvtárs, szigorúan titkos tiszt (úgynevezett SZT-tiszt) egyes adatai mellett viszont ott található a személyazonosságot "felfedő" pontos születési idő és édesanyja neve. A dokumentum olyan kinevezést tartalmaz, amely a Belügyminisztérium III. Főcsoportfőnöksége II–7. osztályának állományába szól. A III. Főcsoportfőnökség az állampárti rendszer titkosszolgálatát jelentette, amelyen belül a II. osztály végezte a kémelhárítást és a 7-es számú csoport a nemzetközi együttműködés területén végzett elhárítást.
Medgyessy Péter a napirend előtti felszólalásban rögtön ezzel a témával nyitott. A miniszterelnöknek és az őt élesen bíráló Pokorni Zoltánnak, a Fidesz pártelnökének többkörös szópárbaja azzal végződött, hogy a kormányfő kijelentette: a felmerült kérdésre – igazak-e az újság állításai – kétféle választ adhatna. Ha valóban SZT-tiszt volt, akkor nem mondhatja el, ugyanis ez államtitoknak minősül. A másik válaszlehetőség az, hogy az állítás valótlan. Végül azt javasolta, hogy Pokorni olvassa el egy napilapnak adott tavaly májusi interjúját.
Az említett cikkben az akkor még kormányfőjelölt azt mondta: "Minden vállalható a múltamból. Az imént elmondott, IMF-fel kapcsolatos történet is azt mutatja, van olyan helyzet az ember életében, amikor szükség van arra, hogy a nemzeti szuverenitás érdekében olyan lépéseket tegyen, amelyek a külföldi hírszerzésekkel szemben – akár a KGB-ről vagy a nyugati hírszerzésekről beszélünk – védik az ország érdekeit." Azt azért meg kell jegyeznünk, hogy a fenti mondatból valószínűleg elég kevesen következtettek volna a napvilágra került tényekre, nevezetesen Medgyessy kémelhárítói múltjára.
A Fidesz aktivitását jellemzi, hogy Pokorni Zoltán két felszólalása mellett a nap folyamán Rogán Antal frakcióvezető-helyettes is kétszer kért szót a témában. Az SZDSZ-frakcióban több képviselőt sokkolt a miniszterelnökről kiderült információ, és még a nap derekán egy – az újságírói körökben válságnak minősített – tanácskozást hívtak össze. Ezt a feltételezést erősíti meg, hogy az ülés utánra meghirdetett sajtótájékoztató – ami ritka eset – elmaradt. Horn Gábor szabaddemokrata képviselő, államtitkár lapunk kérdésére ekkor azt mondta, hogy nincs semmi gond. Fodor Gábor SZDSZ-es ügyvivő viszont kerekperec kijelentette, hogy ebben a helyzetben egyetlenegy szót sem kíván mondani az ügyről. Kuncze Gábor pártelnök pedig tőle szokatlan módon több újságírót is kikosarazott, amiért másnap – a vihar első hullámainak elülte után – bocsánatot is kért.
Kuncze Gábor. Visszamanőverezte a frakciót Fotó: MTI
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »