A tizenegyezer lakosú kisvárosban működő nagy kapacitású kórház folyamatos forráshiánnyal küszködik már évek óta. Ebből adódott az a helyzet is, hogy az említett gőzszolgáltatásért járó díjjal több tízmilliós hátralékba került, amiért a szolgáltató annak korlátozását rendelte el. Ez azonban nem volt olyan mértékű, hogy a kórház a sterilizálást ne tudta volna elvégezni. A távhő- és gőzszolgáltatást végző EFC Szigetvár Kft. igazgatója, Vermes László lapunkat arról tájékoztatta, hogy csak a gőznyomást csökkentették, ami nem tette lehetetlenné sem a kórház sterilizálójának, sem a konyhájának, sem a mosodájának a működését. Időközben a díjhátralék egy részét a kórház kifizette, a szolgáltató pedig visszaállította a teljes mérték? szolgáltatási rendet.
A sterilizálatlan eszközök használatáról szóló vádakat a kórház igazgatója, dr. Göbel Gyula is határozottan cáfolta, mint mondta, a kérdéses időszakban egyáltalán nem volt sebgennyedéses betegük, ami a nem megfelelő eszközök használatát igazolhatná. Arról is beszámolt, hogy a múlt héten a kérdések tisztázása érdekében vizsgálatot folytatott náluk az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) megyei szervezete is, melynek munkatársai a betegellátással kapcsolatban mindent rendben találtak. A kórház igazgatója szerint a médiának névtelenül eljuttatott információk a valós tények félremagyarázásán alapultak, ami rossz színben tüntette fel intézményüket, ezért mind a névtelen informátorral, mind a tv 2 szerkesztőségével szemben jogi úton terveznek elégtételt venni a hitelrontás miatt. A szigetvári kórház egy nevének elhallgatását kérő orvosa szerint a kirobbant botrány hátterében a kórházon belüli személyi ellentétek állnak, amelynek célja a jelenlegi vezetés lejáratása volt.
A kórház adósságával kapcsolatban dr. Göbel Gyula hangsúlyozta: az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) kapott juttatás csak szűken elég a működéshez. A kórház tulajdonosa, a szigetvári önkormányzat részéről nyilatkozó jegyző szerint "ha nem lenne kórház, nem lenne problémánk", ugyanis a térség igényéhez képest túlméretezett kórház finanszírozását az OEP nem megfelelően végzi, ezért a forráskiegészítés bizonyos mértékben az önkormányzatra hárul, ami számukra rendkívül megterhelő.
Az OEP részéről Donkáné Verebes Éva főigazgató-helyettes arról tájékoztatta lapunkat, hogy sajnos Magyarországon egyre több kórház kerül csődhelyzetbe, főleg a kisvárosokban. Mint mondta, a szigetvári így is a jobban finanszírozottak közé tartozik, hiszen például a közelében lévő siklósi kórház sokkal komolyabb anyagi problémákkal küzd.
Tiltakozó egészségügyisek
A privatizáció során értékük alatt érdekcsoportok kezébe kerülhetnek a kórházak, anélkül, hogy a stabil működésükre bármilyen garancia lenne – nyilatkozta lapunknak Cser Ágnes, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) elnöke a kormány egészségügyi privatizácóval kapcsolatos terveiről. Az EDDSZ az egészségügyi intézmények gazdasági átalakításáról szóló törvénytervezet visszavonását indítványozza, mivel az a "kétéves költségvetéssel végérvényesen megnyomorított egészségügy lerombolása". Állásfoglalásuk szerint az egészségügyi és a szociális ágazat munkavállalói megelégelték, hogy a demokráciára és a társadalmi folyamatokra hivatkozva széthordják a jóléti állam alappillérének számító egészségügyi intézményrendszert.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »