A tudományos ismeretterjesztő társaság kezdetektől fontosnak tartotta, hogy felfedezéseiket publikálják, így 1888. október 17-én – az alapítást követő néhány hónapon belül – megszületett a folyóirat első száma, amelyet még a tudós közönségnek szántak. Az egyszerű, barna borítású kiadvány egyetlen témával, a hóviharral foglalkozott, és mindössze kétszáz példányban jelent meg.
Egy jó évtized múlva fontos változás történt, amely a lap további sorsát alapjaiban határozta meg. A folyóirat új szerkesztője a hétköznapi embereket is szerette volna megnyerni olvasóinak, ezért egy könnyedebb, jobban élvezhető, stílust várt el a cikkek készítőitől. Ezt az irányvonalat a mai napig megőrizte a kiadvány, éppen ezt jelképezi a lap jellegzetes „sárga keret” szimbóluma, ami nem más, mint a külvilágra nyitott ablak, érdeklődő tekintet.
Gilbert Hovey Grosvenor, a folyóirat új szerkesztője, akit Alexander Graham Bell, a telefon feltalálójának és egyben a társaság akkori elnökének javaslatára neveztek ki, 1903-tól fél évszázadon keresztül töltötte be posztját. Neki köszönhetően fotókkal kezdték illusztrálni a magazint. Az első ilyen szám 1905-ben jelent meg, Tibetet mutatta be tizenegy egész oldalas képsorozatban.