Milyen veszélyt is rejt a szemünk fényére a napfény? Az UV-fény egy láthatatlan, rövid hullámhosszú sugárzás. Három típusát különböztetjük meg: UV-A, UV-B és UV-C. Legfontosabb az UV-B sugárzással tisztában lenni, mivel ez okozza a leégést, és nagyrészt ez felelős a bőrrák kialakulásáért is. Az UV-sugárzások nagy részét kiszűri az ózonréteg, a maradék, szemünkbe is jutó UV-sugárzást a szaruhártya és a szemlencse szűri meg. Rövid távon az UV-sugárzás csak kisebb károsodást okoz, azonban ha hosszabb távon éri szemünket, akkor károsíthatja a kötőhártyát, a szaruhártyát, és végső soron szürke hályogot, illetve retinális elváltozást is okozhat.
Egészen az elmúlt néhány évig úgy gondolták, hogy a szürke hályog időskorban kialakuló betegség, mivel elsősorban az idősek körében volt gyakori. Az utóbbi időszak kutatásai azonban azt mutatják, hogy a hályog kialakulásáért egy jóval hosszabb ideig tartó UV-sugárzás a felelős. Az UV-sugárzásnak az a része, amelyet a szaruhártya és a szemlencse nem nyel el, eléri az ideghártyát, amelynek a károsodása sajnos visszafordíthatatlan.
Egy jó napszemüveg megszűri a szemünkbe jutó káros sugárzás egy részét, illetve a szem körüli bőrelváltozásoktól is megvéd. Minden kereskedelmi forgalomban kapható napszemüvegnek meg kell felelnie egy adott szabványnak, amely meghatározza, hogy mennyi UV-fényt kell a szemüvegnek felfognia. A napszemüvegeken fel kell tüntetni, hogy megfelelnek-e ennek a szabványnak, valamint azt, hogy általános vagy speciális célra készültek-e.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »