Az 1878 óta működő angol sportklub bejelentése nyomán a világ szinte valamennyi tekintélyesebb sajtóorgánuma közölte saját szerkesztésű memoárját a 71 esztendős futballedzőről, kezdve a Parisientől egészen a New York Timesig. Angliában a hír jelentőségét jól mutatja, hogy a sportújságként korántsem aposztrofálható The Times több mint 10 oldalt szentelt a skót szakember életútja és hagyatéka bemutatásának. Ez persze nem is csoda.
Sir Alexander Chapman Ferguson nemcsak a sport világában alkotott maradandót: pályafutása valójában sokkal inkább a sikeres vezetői karrierre, a szervezetirányítási problémák megoldására szolgál ékes példaként. Nem véletlenül vont párhuzamot a The Times Ferguson és Margaret Thatcher, az Egyesült Királyság egykori miniszterelnöke között. A lap szerint a két híres személyiség rendkívül hasonló módon ragadta meg a rábízott intézményrendszert, és „tört és tört előre” folyamatosan. „Mindketten megosztó személyiségek voltak, mind a ketten hittek abban, hogy csak nekik van igazuk, és abban is, hogy azok, akik velük nem értenek egyet, nemcsak tévednek, hanem egyúttal erkölcsileg is hibás állásponton vannak – fogalmaz a lap. A későbbiekben pedig hozzáteszi: – Ahogyan Thatchernek, úgy Fergusonnak is meggyőződése volt, hogy ellenségekkel van körülvéve, ez a meggyőződés pedig pályafutása lételemévé vált.”
Alex Ferguson Skóciában, Glasgow-ban született egy szegény család sarjaként. A család férfitagjai a közeli hajógyárban dolgoztak dokkmunkásként, s úgy tűnt, hogy Ferguson is hasonló pályát járhat majd be. „Valójában sohasem dolgoztam dokkmunkásként – emlékezett vissza később a világhírűvé vált skót futballmenedzser. –Az apám, a bátyám, a nagybátyám igen, de én soha. Egyszer nagyon közel voltam hozzá, már Kanadába készültem éppen, hogy ott dolgozzak egy kikötőben. Influenzásnak tettettem magam, hogy ne kelljen játszanom a hétvégén a helyi focicsapatban. De aztán értem jöttek, én pedig rúgtam három gólt… Szóval így kezdődött, pedig de jó kis pénzt kaptam volna abban a kikötőben!”
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »