Janusz Korczak eredeti neve valójában Henryk Goldszmit. A felosztott Lengyelországban született, a 19. század második felében, amikor az egész világ átalakulóban volt. Varsóban, ahol a korabeli Európa legnagyobb zsidó közössége élt. Az asszimilált zsidó családban felnövő Goldszmit orvosnak tanult, de közben már megfogalmazta a kritikáit a kor tudáscentrikus, de az emberiességet nélkülöző oktatási rendszerével szemben. 1898-ban egy irodalmi pályázatra küldött írását Jonas Korczak néven jegyezte, de egy szerkesztői elírás után Janusz néven jelent meg. Ettől fogva publikációi Janusz Korczak név alatt jelentek meg, míg a hétköznapokban Henryk Goldszmitként élt.
„Eszmélésünk kezdetétől fogva abban nevelkedtünk, hogy a nagyobb fontosabb a kicsinél" - írja leghíresebb, A gyermek joga a tisztelet című, 1929-ben megjelent írásában. Mint kifejti, ez a gondolat határozza meg azt a tévhitet, hogy a nagyot jobban tiszteljük a kicsinél. Ebből fakad szerinte, hogy a kicsiket erővel akarják a felnőttek által jónak mondott irányba fordítani: „Saját példánkkal mutatjuk, hogyan kell semmibe venni a gyengébbet. Rossz iskola, komor előjel." Egy erőszakos inkorrekt tett bizony minden szép szavunk hatását lerombolja a diákokban.
Sajnálja, hogy a felnőttek világa nem látja meg a fiatalokban az értékeket, hanem csak eszköznek tekinti őket arra, hogy a saját nézeteit, elvárásait beléjük öntse, mintegy reprodukálva a felnőttek világának olykor torz és
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »