John Gudenus, a kételkedő. Náci hívószavak Fotó: Reuters
Csakhogy a szélsőjobboldali nyugalmazott ezredes John Gudenus, a Bundesrat, a szövetségi parlament tagja megint kételkedett a náci népirtásban, Siegfried Kampl, ugyancsak a Bundesrat tagja pedig ugyanott kijelentette, hogy 1945 után Ausztriában "brutális náciüldözés" folyt. Mindkét ügy botrányt kavart. Gudenus elhagyta az Osztrák Szabadságpártot (FPÖ), Kampl pedig a Haider vezette Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) mozgalmat. A kancellár pedig könnyekkel a szemében jelentette ki, hogy aki a náci bűnöket bagatellizálja, annak nincs helye a demokratikus intézményekben. A könnyek azonban hamar megszáradtak, és a kancellár továbbra is azokkal a pártokkal működik együtt a koalícióban, amelyek vezetői szimpátiát mutatnak Gudenus és Kampl iránt.
Siegfried Kampl az apjára, Franz Kamplra hivatkozott, aki 1934-től az akkor illegális náci párt tagja lett, és a háború alatt századosként szolgálta Hitler ügyét. 1945 júliusától 1947 júliusáig brit internáló táborban volt, 1948 osztrák bíróság ítélte 10 hónap börtönre, amiért feljelentette a Gestapónak egyik szomszédját, mert az valamit mondott a nácik ellen. Franz Kampl azonban egy napot sem ült börtönben, mert büntetését a brit internálásra való tekintettel elengedték. Siegfried Kampl beszédében az ellen tiltakozott, hogy a Wehrmachtból dezertálóknak adják meg ugyanazokat a szociális jogokat, mint a volt SS-eseknek és német katonáknak.
Gudenus ellen a bécsi államügyészség vizsgálatot rendelt el, de egyhamar cinikusan úgy döntött, hogy kétkedni szabad. Erre Gudenus még rátett egy lapáttal, mondván, hogy a "harmadik birodalomban" nem voltak gázkamrák, csak Lengyelországban. A bécsi államügyészség most már komolyabban vette kijelentését, és mentessége megszüntetését követeli ebben az ügyben. A véletlen úgy hozta, hogy Siegfried Kampl július elsejétől lett volna a Bundesrat elnöke, és így az államelnök, a parlament elnöke után, Ausztria harmadik méltósága. Ez ártott volna az ország külföldi megítélésének, ennek megakadályozására az osztrák parlament egyhangúan megváltoztatta az alkotmányt.
Jörg Haider – akiről Schüssel kancellár még nem régen azt állította, hogy "konstruktív személyiség" – védelmében vette barátját, Siegfried Kamplt, és az osztrák TV-ben kijelentette, hogy "nácigyerekként" trauma érte, amikor anyjának, "volt koncentrációs tábori foglyok előtt padlót kellett mosnia", amiért a náci párt aktivistája volt. Schüssel kancellár politikai bűvészmutatvánnyal felérő kísérlete, hogy elterelje a figyelmet szélsőjobboldali szövetségeseiről, nem sikerülhetett. Októberben Burgenland, Stájerország és Bécs fog választani, ami jó alkalom lesz a konzervatív néppárt és a két szélsőjobboldali pártocska népszerűségének megítélésére.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »