Gerhard Schröder német kancellár és Robin Cook angol külügy-miniszter. Eltérő útirány Fotó: Reuters
Az Európai Parlamentben (EP) jelenleg többséggel rendelkező néppárti politikusok nagyobb nemzeti szuverenitást szorgalmaznak az uniós tagállamok számára, az európai integráció ütemét és mélységét meghatározó országokban (Németország, Franciaország és Nagy-Britannia) azonban a jelenleg uralmon lévő baloldali pártok a minél szorosabb együttműködésben érdekeltek. A britek kivárásos politikája alighanem a múlté. A németek szerint Cook megválasztásával a brit Munkáspárt várhatóan nagyobb szerepet fog játszani az európai ügyekben, ami a külügyminiszternek nem is fog nagyon a nehezére esni, hiszen eddig is ő volt kormányának az európai integráció iránt egyik leginkább elkötelezett tagja.
Cook mellett Schröder és Lionel Jospin francia miniszterelnök neve is fémjelzi a most aláírt Berlini Nyilatkozatot, mely német elemzők szerint zöld utat biztosít az Európai Parlament és a nemzeti törvényhozások közötti erőegyensúly eltolásához – az előbbi javára. A nyilatkozat felhív "az Európai Parlament erősítésére", támogatja "a szélesebben és mélyebben integrálódott EU" létrehozását. Cook szerint a javaslat pusztán Tony Blair brit miniszterelnök tavaly novemberi varsói beszédét visszhangozza, melyben Blair szorgalmazta az Európai Parlament felsőházának felállítását a nemzeti parlamentek delegációinak részvételével.
A PES-kongresszuson Schröder hangsúlyozta az európai intézmények megerősítésének fontosságát annak érdekében, hogy hitelesebbek legyenek, valamint javasolta a nem választás által kijelölt Európai Bizottság európai kormánnyá alakítását. A kormányfő vagy elnök viszont már választással kerülne hatalomra, talán a megújított Európai Parlament választaná meg. A jelenleg döntéshozó Miniszterek Tanácsát eltörölnék, és a parlament egyik kamarájává alakítanák át. A Schröder-terv értelmében minden tagállam egy bizonyos számú képviselőt delegálna e kamarába az európai kérdésről folytatott szavazásokhoz. Az Európai Parlament hatalma is növekedne, különösen az Unió közel 30 ezer milliárd forintos költségvetését illetően, hiszen a Spiegel értelmezése szerint a parlament a teljes költségvetés elosztásáról döntene. Ez azt is jelentené, hogy a közös mezőgazdaság-politika is a parlament fennhatósága alá tartozna, ami egyébként a büdzsé 46 százalékát teszi ki.
A német kancellár szerint a vita tárgyát többé nem az képezi, hogy vajon "szélesíteni vagy mélyíteni" kell-e az EU-t – mindkét irányba haladni kell. Egyúttal felszólította a briteket, hogy válasszák újra meg miniszterelnöknek Tony Blairt a közelgő választásokon annak érdekében, hogy tovább folytatódjon a munka "Európában Európáért". A német kancellár szerint Blair elkötelezett európai. A napokban a német sajtó hozzájutott Schröder programvázlatához, mely beszédével összhangban radikális változtatásokat sürget az uniós intézményekben. Ha a kancellár tervei megvalósulnak, az sok szempontból azt jelenti, hogy a német föderális kormányzati rendszert ültetnék át európai szintre.
A németek támogatják egy jogilag kötelező európai alkotmány létrehozását is, amely egyszer és mindenkorra megfogalmazná, mennyi hatalma van Brüsszelnek, mennyi a nemzeti kormányoknak és a helyi politikusoknak.
A javaslatok a britek számára nem a legkedvezőbb időpontban kerültek napvilágra, hiszen Blair szerette volna elkerülni, hogy az európai kérdés központi szerepet játsszon a választási kampányban.
A brit konzervatívok viszont máris lecsaptak a Schröder által felkínált magas labdára. Szerintük "először mondta ki egy magas rangú európai diplomata azt, amit a Munkáspárt nem mer elismerni: Tony Blair egy európai uniós szuperállamba akarja bevinni a briteket". Francis Maude konzervatív árnyékminiszter megjegyezte: "Nagy-Britannia választás előtt áll: vagy független, magát kormányozó nemzet marad, vagy tovább halad azon az ösvényen, amely az európai szuperállam felé vezet."
Elmar Brok kereszténydemokrata EP-képviselő viszont hangsúlyozta: pontosan Schröder tervére van szüksége Európának, hiszen ez a végét jelentené annak a rendszernek, amelyben a miniszterek zárt ajtók mögött, a közvélemény kizárásával szavaztak, és senki nem tudta, mit csináltak és miért.
A brit külügyminiszter záróbeszédében harcos hangnemet választott: felszólított a rasszizmus minden formája elleni küzdelemre. Robin Cook egységfrontot sürgetett az idegengyűlölet minden megnyilvánulási formája ellen. Szavai szerint a szélsőjobboldali pártok és mozgalmak nacionalista sovinizmusa összeegyeztethetetlen az európai értékrenddel.