2012-től 2015-ig 3 millióval csökkent a fiatal munkanélküliek száma a világon, idén viszont félmillióval emelkedik, így számuk eléri a 71 milliót – derül ki a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) friss éves jelentéséből, mely szerint a fiatalok globális munkanélküliségi aránya jelenleg 13,1 százalék.
A régiók között az arab világban (Nyugat-Ázsiában és Észak-Afrikában) a legmagasabb a fiatalok munkanélkülisége (30 százalék), míg Kelet-Ázsiában a legalacsonyabb (10,5 százalék). A fejlett országokban az arány 14,5 százalék.
A 2008-ban kirobbant válság hatására a 25 év alattiak körében különösen megnőtt a munkanélküliség és a szegénység kockázata, ami a mai napig jellemzi a korosztályt. A szegénység jobban sújtja még a dolgozó fiatalokat is, mint az idősebb munkavállalókat: az EU – jelenleg még – 28 tagállamában a 25 éven aluliak 13 száza-léka esik a „relatív szegénység” kategóriájába (akiknek jövedelme az országos mediánjövedelem 60 százaléka alá esik), míg a 25–54 éves korosztálynak alig 10 százaléka. Ebben közrejátszik az is, hogy a fiatalok átlag feletti arányban kénytelenek részmunkaidőben, illetve határozott idejű szerződéssel – tehát kevésbé stabil munkakörökben – dolgozni. A nehézségekre adott jellemző reakció a tömeges elvándorlás: 2015-ben világszerte több mint 50 millió bevándorló volt 15–29 év közötti fiatal.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »