A több kilométernyi floridai mocsárvidék övezte Sea Island privát magánya már több mint két évtizede nyújt menedéket a republikánus pártelit különféle titkos találkozóinak, ahol a konzervatív politikusok kellemes golfpartik és teniszmeccsek közben kormányozhatják a közel húsz amerikai elnököt adó öreg intézmény hosszú távú jövőjét. A dicsőségesnek induló Bush-korszak kezdetén annyira kedveltté vált az „elefántok” körében az ötcsillagos komplexum, hogy az elnök még a 2004-es G8-as csúcstalálkozót is erre a szigetre szervezte meg. Ez az aranykor azonban 2008-ban, az Obama-éra beköszöntével, úgy tűnik, örökre véget ért, és azóta a konzervatív politikusok egyre nehezebb kérdésekkel és egyre nyomottabb hangulatban ingáznak a hotel és a főváros közötti rövidke repülőúton. Két bukott választás után ez a depressziós hangulat 2015-ben további mélypontokat ért el a pálmafák tövében, amikor is a pártvezetés döbbenten szembesült Donald Trump váratlanul feltűnő, megállíthatatlan gőzmozdonyával, mely kíméletlenül gázolta le a hivatalosan támogatott jelölteket, köztük az elit adományozóktól 100 milliót összekalapozó Jeb Bush-t is.
Elefánt az Apple Store-ban
A pártszakadás rémképével küzdő republikánusok épp ezért különösen nagy várakozásokkal készültek a pártközeli American Enterprise Institute (AEI) éves fórumára, amit a konzervatív cégvezetők és politikusok Bilderberg-találkozójaként tartanak számon Amerikában. Évek óta abszolút titoktartás övezi mind a jelenlévők személyét, mind pedig a felmerülő témák pontos mibenlétét.
A párton belüli feszültséget jól mutatja, hogy a bizalmas találkozóról idén többen is szivárogtattak, amelyeket a Huffington Post gyűjtött össze egy átfogó vezércikkében. A lap információi nagy vihart kavartak, különösen a meghívott vendégek tekintetében, akik ezúttal érdekes módon a kaliforniai IT-világ illusztris vezéralakjai voltak, úgymint Tim Cook, az Apple igazgatója, Larry Page a Google társalapítója, a közösségi oldalak kapcsán is ismert Sean Parker a Napster alapítója és a Facebook befektetője, végül pedig Elon Musk, a Tesla Motors és a SpaceX vezérigazgatója.
Hogy mit kerestek a közel ezermilliárd dolláros összesített cégértékű és a több milliárd felhasználó adatait kezelő óriáscégek vezetői a republikánusok privát találkozóhelyén? Mindenképpen jogos kérdés, hiszen Kalifornia a demokraták legerősebb bástyája és az említett személyek értékrendje is inkább liberálisnak mondható. Azt eddig is lehetett tudni, hogy a Szilícium-völgyben egyre nagyobb az érdeklődés a nagypolitika iránt, de eddig ezek a törekvések inkább mozgalmi jellegűek voltak, amelyek elsősorban a melegjogokat, a digitális szabadság kérdését, valamint az oktatási reformot érintették.
Az AEI idei fóruma azonban már nyíltan pártpolitikát érintett, ráadásul nem is a fenti ügyeket elvi alapon támogató demokrata, hanem az azokban „maradi” álláspontot képviselő republikánus oldalon.
E többszörösen megtekert kérdés feloldása az elemzők szerint részben az Obama-kormányhoz, részben a republikánus „elefántok” fekete lovasához, Donald Trumphoz, részben pedig meglepő módon már a 2020-as elnökválasztáshoz kapcsolódik.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »