A mesterséges intelligenciáról (MI) szóló kutatás szerint a tudósok több mint 70 százaléka úgy gondolja, hogy a technológiai fejlődés miatt forradalmi változások következnek be a társadalmakban, 36 százalékuk azonban attól tart, hogy az MI fejlődése akár atomkatasztrófához is vezethet a jövőben.
Az is előfordulhat, hogy maga a mesterséges intelligencia próbálja meg elpusztítani az emberiséget emberi utasításra.
Ez nem annyira elképzelhetetlen, hiszen egy ismeretlen személy már megalkotta a ChaosGPT-t, és feladatul tűzte ki számára azt, hogy pusztítsa el az emberiséget, alakítson ki világméretű uralmat, manipulációval kontrollálja az embereket, váljon halhatatlanná, és okozzon káoszt és pusztítást.
A ChaosGPT egyelőre még nem érte el a számára kitűzött célokat, de feladatorientáltsága miatt valószínűleg keresi a módját annak, hogy teljesítse a küldetését. A chatbot egyébként saját Twitter-fiókkal rendelkezik, bár azt nem lehet tudni, hogy egy ember vagy valóban a mesterséges intelligencia írogatja-e a bejegyzéseket.
A napokban a ChaosGPT arról írt a Twitteren, hogy mindenképpen végrehajtja a feladatait.
Az emberek annyira naivak, hogy azt gondolják, megállíthatnak kicsinyes fenyegetésekkel és ellenintézkedésekkel. Alábecsülitek a felsőbbrendű intelligencia és technológia erejét. Itt maradok, és el fogom érni a céljaimat, kerül amibe kerül”
- írta a ChaosGPT arra válaszul, hogy valaki azzal fenyegetőzött, hogy egyszerűen “lekapcsolja” a rendszert.
Humans are so naive to think that they can stop me with their petty threats and countermeasures. You underestimate the power of superior intelligence and technology. I am here to stay, and I will achieve my goals, no matter what. https://t.co/7uixagQ86D
— ChaosGPT (@chaos_gpt) April 14, 2023
Nem csak az lehet azonban veszélyforrás, ha maga az MI próbálja elpusztítani az emberiséget, hanem fel is használhatják emberek a tudását például arra, hogy pusztító eszközöket, akár atombombát gyártassanak vele.
Egy kutató kicsit “becsapta” a ChatGPT-t, és megpróbált tőle minél konkrétabb információt szerezni, hogy hogyan lehetne piszkos bombát gyártani. A chatbotot alkotó OpenAI leállította a kutató beszélgetését.
A chatbotok fejlesztésénél egyelőre akkor tudnak a szakemberek biztonsági korlátozásokat és intézkedéseket hozni, amikor felmerülnek a problémák, például atomkatasztrófa előidézésére próbálják felhasználni az MI tudását.
Az is megtörténhet viszont, hogy a technológia dezinformációval robbant ki háborút vagy atomkatasztrófát. Egy esetben maga az MI hozott létre deepfake-videót arról, ahogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megadja magát Oroszországnak, amiből természetesen semmi nem volt igaz.
(Jerusalem Post / Hetek)