A bank elemzése szerint a munkaerőpiac jelentősen átalakul a mesterséges intelligencia hatására, és az amerikai, illetve európai munkavállalók által elvégzett feladatoknak a háromnegyede valamilyen szinten automatizálható lesz.
A fizikai munkavégzést előre láthatólag sokkal kevésbé fogja érinteni az MI térhódítása, viszont az irodai- és adminisztratív feladatok majdnem 50 százaléka automatizálható lesz. A jogi munkaköröknek a 44 százalékát, az építészeti és mérnöki tevékenységeknek a 37 százalékát végzi majd MI a jövőben.
Az élettudományokhoz, a természettudományhoz és a társadalomtudományhoz kapcsolódó munkavégzés több mint 35 százalékban gépiesíthető, de az üzleti és pénzügyi szféra is az MI által „veszélyeztetett” top 5 ágazat között szerepel.
A karbantartók, szerelők, takarítók és építőipari dolgozók viszont valószínűleg nem fogják elveszíteni az állásukat a mesterséges intelligencia miatt, mert ezeknek a tevékenységeknek csak 1-6 százaléka automatizálható.
Európában a munkavégzés 24 százaléka, az Egyesült Államokban pedig a 25 százaléka gépesíthető, és az MI leginkább a hongkongi, izraeli, japán, svéd és amerikai dolgozók munkáját fogja megkönnyíteni vagy a nagy részét helyettük elvégezni.
A legkevésbé a kínai, nigériai, vietnámi, kenyai és indiai munkavállalókat fogja fenyegetni az, hogy a mesterséges intelligencia miatt elveszítik az állásukat.
A Goldman Sachs előrejelzése szerint azonban nemcsak negatív hatása lesz az MI elterjedésének: globális szinten a GDP 7 százalékkal nőhet a jövőben, és az automatizálható feladatok mesterséges intelligenciának történő „kiszervezése” miatt a munkavállalók produktívabbá válnak, és több idejük marad majd a kreatívabb feladatok elvégzésére.
(CNBC / Hetek)