Mint írta, 2022 augusztusában ALS-t diagnosztizáltak nála – azt a betegséget, amiben Stephen Hawking legendás fizikus szenvedett, ami egy úgynevezett moto-neuron betegség.
Az ALS miatt (a tudomány számára egyelőre ismeretlen okból) az izmokat mozgató idegsejtek, illetve az izmok elsorvadnak, ami aztán teljes lebénuláshoz vezet. A betegség végén a légzési funkciók is megszűnnek és a halál fulladás miatt következik be. Az ALS viszont a mentális képességeket nem érinti. Vagyis a fentieket teljesen tiszta tudattal kell végigélni.
A jogász az előbbi élethelyzetére hivatkozva társadalmi párbeszédet kezdeményezett, és az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult.
Személyes ügyét arra szeretné használni, hogy az életvégi döntések témájában „értelmes, a különböző álláspontokat maximálisan tiszteletben tartó párbeszédet” indítson.
Érvelése szerint
„Az ALS rendkívül megalázó, az önállóságtól egyre jobban megfosztó élethelyzetbe sodor. A betegség utolsó szakasza gyakorlatilag vegetatív létezés, bármiféle tudatos aktivitás vagy kommunikáció lehetősége nélkül.”
És éppen emiatt a létezés ezen formája számára mindenfajta értelmet és méltóságot nélkülöz. Meggyőződése szerint joggal igényelhető, hogy joga legyen elkerülni ezt a szenvedést és „méltósággal befejezni az életét”.
Szerinte az életvégi döntések meghozatalának teljes magyarországi tilalma alapvető emberi jogait sérti, és mivel hazánkban ezen jogsérelem orvoslására nincs jogi út, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult az alkotmányjogász.
A Bíróság az ügyben 2023. november 28. napján nyilvános tárgyalást fog tartani.
Karsai az ókori római filozófus, Seneca gondolataival zárta sorait:
„Csak a gyáva és lusta ember választja a halált a szenvedés miatt, de csak egy őrült él a szenvedés kedvéért.”