„Nem irreális cél” - Így tehetnénk még többet az állami gondoskodásban élő gyerekekért
Kiemelt szerepe van a civileknek
„Nem irreális cél” - Így tehetnénk még többet az állami gondoskodásban élő gyerekekért

Illusztráció ( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2024. 05. 29.
Május elején a gyermekvédelemről szóló magyar jogszabály újabb kiegészítést – egy szigorítást – kapott, és a jövőben további szigorító intézkedések várhatók. Mivel a Várva Várt Alapítvány is rendszeresen segíti az állami gondoskodásban élő gyerekeket, összegezték, hogy mik a tapasztalataik, és hogyan tehetnének ezután még többet értük.

Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.

Az alábbi összefoglaló keretében segít ennek áttekintésében Lukács József, a Várva Várt Alapítvány elnöke, aki szerint nem irreális cél, hogy minden gyermeknek, fiatalnak legyen támogató barátja, illetve olyan lehetősége, ahol beleláthat és legalább alkalomszerűen be is kapcsolódhat egy jól működő család életébe. Ezáltal a hátrányos helyzetükből fakadó sikertelen minták helyett nagyobb esélyt kapnak a sikeres minták megismerésére és követésére.

Krízisgondozás és örökbefogadási tanácsadás?

Az alapítvány egyike azon civil szervezeteknek, melyek minisztériumi képzést és működési engedélyt kaptak a nyílt örökbefogadások folyamatában való közvetítésben. Munkájuk célja, hogy a hozzájuk forduló krízisterhes anya az adott helyzetben jó döntéseket tudjon hozni, felismerje és elfogadja a szociális háló segítségét. Feladatuk a válsághelyzetbe került várandós nők támogatása, a krízishelyzet elhárításában való segítség, illetve amikor az életadó anya nem tudja önmaga megtartani és felnevelni gyermekét, nyílt örökbeadásban segítik, hogy az alkalmassági határozattal rendelkező jelentkezők közül kiválassza azt a házaspárt, akiknek örökbe tudja adni gyermekét.

Tapasztalataik szerint az állami és civil szakemberek között gördülékeny és jó a kapcsolat és mindkét szakmai vonalnak megvan a szerepe a rendszerben. 

A meddőségi tanácsadásról

A hozzájuk örökbefogadásra jelentkező házaspárok egy részénél az örökbefogadási okok között jellemző jelenség a meddőség. A meddőséggel kapcsolatban is elmondható, hogy a szakellátás – szülész, nőgyógyászok, pszichológusok, meddőségi centrumok – mellett létezik egy tanácsadói szint, a meddőségi, reprodukciós és örökbefogadási szaktanácsadók, illetve a mentálhigiénés szakemberek, akik egyetemi vagy főiskolai szintű végzettséggel végezhetik ezt a munkát.

A korai fejlesztés és a prevenció szerepe

Egy harmadik terület is kapcsolódik a munkájukhoz: a kisebb gyermekek korai fejlesztése, illetve a nagyobb gyermekek és tinédzserek prevenciós támogatása. A fejlesztéseknek is több szintje létezik.

A gyógypedagógusok, logopédusok, pszichiáterek, pszichológusok munkája mellett a leghatékonyabb a családon belüli terapeuta munka lehet vagy olyan fejlesztő segítsége, aki közel áll a fejlesztésre szoruló gyermekhez és bizalmi kapcsolat áll fenn kettejük között. A gyermekek viselkedését és tanulását segítő fejlesztők, terapeuták kiegészítik a szakellátás munkáját és általuk sokkal több gyermek elérhető, mint csak a szakellátásban dolgozók által.

A szakellátás mellett tehát itt is működik civil vonal, ami olyan személyek részvételét teszi lehetővé, akik a lelkesedés és nyitottság mellett szakképzettséggel és gyakorlattal is rendelkeznek. Ideális esetben ezek a tanácsadások szakmai felügyelet alatt és szupervízió mellett zajlanak. 

Mentorálás a gyermekvédelemben

A fentieket átgondolva az alapítvány úgy látja, hogy a gyermekvédelem területén is nagyon fontos a civilek szerepe.

A gyerekotthonokban, lakásotthonokban élő gyerekekkel foglalkozó civil segítők minden esetben az intézményvezetőkkel és szakmai vezetőkkel egyeztetett szakmai programban – tehetséggondozásban, önismeret fejlesztésben, életviteli tanácsadásban, stb. – vesznek részt. Az általuk évek óta mentorált fiatalok életében sok esetben látványos személyiségfejlődés zajlik le és olyan intézményen kívüli kapcsolataik alakulnak ki, amelyek az állami gondoskodásból való kikerülésük után kapaszkodók lehetnek az életükben.

A mentorok szerepét azért érezzük nagyon fontosnak, mert mintegy 22.000 gyermek él állami gondoskodásban

- fogalmaztak beszámolójukban.

Örökbefogadásra sokan jelentkeznek ugyan, de legtöbben újszülött vagy néhány éves gyermeket szeretnének örökbefogadni. Ezáltal tehát nem tud minden gyermek családba kerülni. A nevelőszülői hálózat fejlesztése folyamatosan zajlik, de sokezer nevelőszülő hiányzik a rendszerből, így ez az intézményrendszer sem éri el ezeket a fiatalokat. Ezen szeretne változtatni az alapítvány a munkájával.

A mentor csoportjaikhoz folyamatosan jelentkeznek fiatalok, akik tényleges segítséget nyújtanak. Emellett az elmúlt 14 évben sok családtól kapták az alábbihoz hasonló visszajelzést: „Örökbefogadást vagy nevelőszülőséget már nem tudunk bevállalni, de abba szívesen bekapcsolódnánk, hogy 1-2 gyermek támogatói, mentorai legyünk, ha szakmai képzést és támogatást kapunk ehhez."

Mint hozzáteszik, a fentiek fényében hasznosnak tartanák, ha az állami gondozási rendszer mellett megalkotásra kerülne egy olyan szakmai képzési anyag és támogató rendszer, amibe be tudnának kapcsolódni mind a fiatal egyedülálló, mind a családos mentorok. Egy ilyen rendszer sikeres működéséhez viszont az elnök szerint elengedhetetlen lenne a belépéshez szükséges pszichológiai és szakmai alkalmasság megszerzése, ami után szakmai felügyelet és szupervízió mellett lehetne végezni ezt a segítő munkát.

(Várva Várt Alapítvány / Hetek)

.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!