Ez egy PR cikk
Az elmúlt években tapasztalt jelentős áremelkedés üteme 2025-re valószínűleg mérséklődik. A szakértők szerint a gazdasági környezet és a magas infláció hatására az ingatlanpiac stabilizálódhat. Bár a lakásárak továbbra is magasak maradnak, az elmúlt időszak árrobbanása után várhatóan kiegyensúlyozottabb növekedésre számíthatunk.
Ez különösen igaz a fővárosra, ahol a prémiumkategóriás ingatlanok továbbra is keresettek lesznek, de a vidéki piacokon is jelentős mozgás várható, főleg a jól megközelíthető településeken és a Balaton környékén.
Az energiahatékonyság és a fenntarthatóság kérdése továbbra is központi téma marad az ingatlanpiacon. A vásárlók és bérlők egyre inkább keresik az alacsony fenntartási költségű, modern otthonokat. Az államilag támogatott korszerűsítési programok, mint például a napelemek telepítésére vagy a nyílászárók cseréjére vonatkozó támogatások, 2025-ben is népszerűek lehetnek.
A belső terek esetében is megfigyelhető az innováció térnyerése. Egyre többen választanak ugyanis fenntartható és környezetbarát megoldásokat még a legapróbb részletekben is. Népszerűek például az okos fűtési rendszerek, a LED-megoldások, de még a foltálló festékek használata is előtérbe kerül, hiszen ezek könnyen tisztíthatóak, így ritkábban van szükség újrafestésre.
2025-ben a fiatalok körében tovább nőhet az érdeklődés a kisebb, elérhetőbb árú lakások iránt, különösen az egyetemi városokban és az agglomerációban. Ugyanakkor a családok körében is nőhet az igény a nagyobb alapterületű, kertkapcsolatos ingatlanok iránt. Az otthonteremtési támogatások és az állami kedvezmények fontos szerepet játszanak abban, hogy a családok könnyebben hozzájussanak az igényeiknek megfelelő otthonhoz. Az ilyen programok fennmaradása kulcsfontosságú lehet a piac stabilizálása szempontjából, ugyanakkor a piac többi szereplője számára feljebb tornázhatják az árakat.
Az építőanyagok drágulása és az energiaárak bizonytalansága továbbra is kihívást jelenthet a fejlesztők számára. Ezek a tényezők a kivitelezési költségek növekedéséhez vezethetnek, ami kihat az új építésű lakások árára is. A szakértők szerint azonban a piacon megjelenő új technológiák és anyagok, mint például a már említett foltálló festék, segíthetnek a költséghatékonyság növelésében.
A bérlakások iránti kereslet várhatóan 2025-ben is magas marad, különösen a nagyvárosokban. Az albérleti árak alakulását alapvetően a fizetések változásai, illetve a gazdasági helyzet határozza meg. A rugalmas munkavégzés térnyerésével az agglomeráció bérlakásai is népszerűek lehetnek, hiszen az ingázás így már kevésbé jelent akadályt.
A várakozások szerint 2025-ben a magyar ingatlanpiac kiegyensúlyozottabb képet mutathat, mint az előző években. Az árak mérsékeltebb ütemű növekedése, a zöld és innovatív megoldások térnyerése, valamint a bérlakáspiacon tapasztalható stabil kereslet mind hozzájárulhat a piac kiszámíthatóságához. Bár kihívások továbbra is akadnak, a piac rugalmassága és a vásárlói igényekhez való alkalmazkodás biztosítja, hogy a lakásvásárlás és -bérlés továbbra is népszerű maradjon Magyarországon.
(Fizetett PR cikk)