Az elnök megfogalmazása szerint az Egyesült Államok két "nagyszerű barátja" között "történelmi békemegállapodás" született, amelynek értelmében Izrael és az Egyesült Arab Emírségek diplomácia kapcsolatot létesít egymással.
Donald Trump közzétette a békeegyezményről szóló közös nyilatkozatot, amelyet az Egyesült Államok, Izrael és az Egyesült Arab Emírségek adott ki.
Ebből kiderült, hogy az érintett országok a következő hetekben diplomáciai megbeszéléseket folytatnak és kétoldalú megállapodásokat írnak alá.
Joint Statement of the United States, the State of Israel, and the United Arab Emirates pic.twitter.com/oVyjLxf0jd
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 13, 2020
Donald Trump amerikai elnök Jared Kushner elnöki tanácsadó és David Friedman jeruzsálemi nagykövet társaságában a sajtó képviselőinek kijelentette, ez "igazán történelmi pillanat".
"Most, hogy megtört a jég, a többi arab és muszlim országtól is azt várom, hogy kövesse az Egyesült Arab Emírségek példáját"
- fogalmazott. Mike Pompeo külügyminiszter arról beszélt, hogy a megállapodás egy jelentőségteljes eredmény a két fél részéről, ami előrébb mozdítja a régió gazdasági integritását. "Áldottak a békességre igyekvők. Mabruk és Mazel tóv" - tette hozzá.
Benjamin Netanjahu a Twitter oldalán történelmi napnak nevezte a mait, miután a két ország rendeződő kapcsolatát az amerikai elnök "óriási áttörésnek" minősítette.
Ugyanakkor vezető izraeli hivatalnokok hangsúlyozták, a választási ígéretként beharangozott Judeára és Szamáriára vonatkozó szuverenitáskiterjesztés felfüggesztése csak egy kis időre van felfüggesztve.
Mint fogalmaznak, a Trump-kormány kérésére ideiglenesen felfüggesztették a végrehajtást, hogy a történelmi béke megállapodásnak semmi se álljon az útjába.
Vegyes fogadtatás a telepesek részéről. Míg Beit El község vezetője, Shai Alon szerint Netanjahu elárulta a mozgalmukat, Efrat polgármestere, Oded Revivi szerint viszont ez egy elfogadható ár azért, hogy normalizálódnak a diplomáciai kapcsolatok, aminek a következménye lehet majd, a telepek helyzetének pozitív változása.
"A Júdeában is Szamáriában való jövőnk a vezetőink bátor döntésein múlnak, nem pedig a ma aláírt egyezségeken, amik pusztán papírok, és holnap már semmit sem érnek" - fogalmazott Shai Alon.
A Likud képviselője, Shlomo Karhi ugyanakkor sietett hangsúlyozni, hogy bár az Emírségek kommunikációja az, hogy teljesen be kell fagyasztani a törekvéseket, ők semmit sem adnak fel belőle.
"Még mindig az asztalon van a szuverenitás kérdése, meg is fog történni, mindössze csak az Egyesült Államokra várunk. Ez a béke megállapodás az erő jele és nem a visszakozásé."
Mohammed Bin Zayad emírségi koronaherceg a Twitteren megerősítette, hogy a telefonbeszélgetésben megszületett a megállapodás. Ez az "annektálás" felfüggesztését vonta maga után, így az Egyesült Arab Emírségek most megegyezett az együttműködésben, és lefektette a kétoldalú kapcsolat alapjait.
A palesztin fél éles kritikával illette a bejelentést, szerintük az Emírségek megjutalmazza ezzel Izraelt. A vezető tisztviselő közleményében úgy fogalmaz, az ország most egy titokban formálódó együttműködést hozott nyilvánosságra.
"Kérjük, hogy nekünk ne tegyen szívességet. Nem vagyunk senkinek a fügefa levele!"
- írja a meg nem nevezett tisztviselő.
(Hetek/Times of Israel/MTI)