Scholz az EU-tagállamok és a nyugat-balkáni országok állam- és kormányfői tiranai találkozóját követő sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva arról beszélt:
nem szabad figyelmen kívül hagyni azt, hogy Magyarországon jelenleg is születnek döntések az uniós elvárásokkal kapcsolatban.
Az pedig az Európai Bizottság dolga, hogy figyelemmel kísérje a helyzet alakulását a tagállamokban - tette hozzá a német kancellár az MTI összefoglalója szerint.
Varga Mihály pénzügyminiszter előzőleg Brüsszelben már felhívta a figyelmet arra: "Több tagország jelezte, hogy szükség lenne egy objektív értékelésre, amelyek figyelembe veszik a magyar kormány által november 19. után tett lépéseket.
Például Franciaország és Németország is úgy véli, hogy a bizottság értékelésében van egyfajta aránytalanság"
- mutatott rá a tárcavezető, kifejezve reményét, hogy az uniós végrehajtó testület tárgyilagosabb minősítéssel zárja majd le a folyamatot.
Ahogy arról a Mandiner cikke alapján beszámoltunk, lapértesülések szerint Franciaország, Németország és Olaszország annak a 12 államból álló országcsoportnak a hangadói, amely felszólította az Európai Bizottságot, vizsgálják felül a 3000 milliárd forint befagyasztásáról szóló döntést.
Szerintük ugyanis Magyarország valójában nagyobb előrelépést tett a korrupcióellenes intézkedések tekintetében, mint amekkorát Brüsszel hivatalosan elismer.
Információik szerint akkor, ha nem kerül sor az újabb kiértékelésre, nem biztos, hogy a Tanácsban minősített többsége lesz a pénzeszközök befagyasztását támogató oldalnak. És ennek előjelei is mutatkoznak.
Már az uniós nagykövetek múlt heti találkozóján sem értett egyet a Bizottsággal Párizs és Berlin. Szerintük a magyar kormány teljesítette a 17 antikorrupciós feltételt, melyekben korábban megállapodtak. A Politico szerint éppen emiatt a 12 állam arra kérte a Bizottságot, végezze el az új értékelést.
Ha ugyanis december 19-ig nem lesz minősített többség Magyarország ügyében, akkor a szankcionálási folyamat egész egyszerűen elévül anélkül, hogy a pénzeszközöket befagyasztanák. Ezt pedig nem tarták kívánatosnak, hiszen ez az első alkalom, hogy az EU ezt a fajta eszközt alkalmazza egy tagország „demokratikus visszalépésének” megfékezésére.
(Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.