A Hetek 25 éve küzd a magzatgyermekek védelméért, áll ki a természetes családok mellett, valamint a hit és szólás szabadságáért. Ha számodra is fontosak ezek az ügyek, legyél te is a támogatónk!
A helyi média, tovább egy iráni ügyész beszámolója szerint négy embert öltek meg az elmúlt két napban, így összesen – a hivatalos források szerint – nyolcra nőtt a halálos áldozatok száma. Köztük található egy rendőr, valamint a kormánypárti milícia egyik tagja is.
A Hengaw nevű kurd jogvédő szervezet jelentései szerint viszont eddig összesen 10 tüntetőt öltek meg a megmozdulások során. Helyi tisztviselők azonban tagadták, hogy tüntetőket öltek volna, és úgy nyilatkoztak, hogy szerintük fegyveres disszidensek lőhették le őket.
A tüntetések még a múlt héten kezdődtek a 22 éves Mahsa Amini halála után.
Aminit Teheránban tartóztatta le a helyi erkölcsrendőrség még a múlt héten, mert állítólag nem megfelelő öltözéke viselt a fiatal nő, aki az eljárás során – tisztázatlan körülmények között, de a gyanú szerint a rendőrségi brutalitás miatt - életét vesztette.
Az ezután szervezett tiltakozások Iránnak főleg a kurdok lakta, északnyugati régiójában összpontosultak, de idővel országos szintű felháborodás kerekedett a társadalomban: legalább 50 városban robbantak ki tüntetések.
Az iráni nők a tiltakozások során mutogatták, majd elégették hidzsábjaikat és egyéb ruhadarabjaikat, néhányan pedig nyilvánosan vágták le a hajukat.
A helyi beszámolók alapján a tüntetések a legnagyobb megmozdulások a benzinár-emelkedés miatti 2019-es zavargások óta.
A Hengaw, valamint iráni lakosok beszámolói szerint az egyre kiterjedtebb tiltakozások miatt a kormány korlátozta az internethez való hozzáférést is.
(Reuters/Hetek)