A magyar kutató olyan génalapú terápiát fedezett fel, ami képes „átprogramozni” az emberi szemben található sejteket, hogy azok elvégezzék a fényre érzékeny receptorok munkáját, melyek az emberi látáshoz elengedhetetlenek. Roska abban reménykedik, hogy a procedúra újraaktiválhatja a vakok retináját.
Roska elmondta, jelenleg az eljárással fekete-fehér látást tudnak helyreállítani. A klinikai tesztelés már javában zajlik vak önkénteseken.
“Roska Botond kutatása reményt jelent olyan új kezelési módok kidolgozására, melyek visszaadhatják a vakok látását”
– fogalmazott Peter Tschentscher, Hamburg polgármestere a hétfői ünnepélyes díjátadón.
A budapesti születésű neurobiológus 20 éve kezdett el dolgozni a látás mechanizmusának megértésén. Saját elmondása szerint akkor még senki sem foglakozott ezzel a témával, ma már nagyon sok kutatás zajlik ezen a területen. Roska szerint kutatócsoportjával elsőként térképezték fel, hogy a látórendszer különféle sejtjei hogyan nyerik ki a környezetből a vizuális információt.
A tudós és zongorista szülők gyermeke először a Liszt Ferenc Zeneakadémián tanult csellózni, azonban egy sérülés miatt fel kellett adnia, ezután váltott az orvoslás és a matematika irányába.
A Körber Alapítvány díját, mellyel fizikai tudományágakban futurisztikus technikákat alkalmazó kutatókat ismernek el, először 1985-ben adták át.
(Deutsche Welle/MTI/Hetek)