Az új szövetségi rendszer egybefoglalná a Földközi-tenger teljes régióját, ahogyan egykor azt a Római Birodalom is birtokolta.
Johnson felvetette, hogy egy ilyen széleskörű együttműködéshez Nagy-Britannia is csatlakozhatna. „Szerintem benne kellene lennie Törökországnak, valamint az észak-afrikai Meghreb-régió országainak is.
Gyakorlatilag újjá kellene alakítanunk a Római Birodalom „Mare Nostrum” koncepcióját”
– mondta a brit kormányfő az Emmanuel Macronnal való találkozóján.
A Mare Nostrum (szó szerint: „a mi tengerünk”) terv már korábban is felmerült. A múlt században a Róma nagyságát helyreállítani akaró Benito Mussolini álma volt egy ilyen gigantikus szövetség létrehozása,
az ezredforduló után pedig Nicolas Sarkozy francia elnök vetette fel a mediterrán összefogás tervét.
„Ami az elmúlt hatvan évben Európában végbement, azt most megalkotjuk a Földközi-tenger térségében a Mediterrán Unió keretén belül”
– mondta Sarkozy 2007-ben.
Szerinte hiba volt az unió részéről, hogy a keleti bővítés során elfeledkezett déli szomszédairól és Észak-Afrikában a természetes partnerként kínálkozó Európai Unió helyett Kína és a közel-keleti államok lettek a legnagyobb befektetők.
A francia elnök a mediterráneum integrációját földrajzi alapokon képzelte el, ahogy most Boris Johnson is.
A Földközi-tenger térségében fekvő országok, EU-tagságuktól függetlenül egy új unióba tömörülnének, ahogy hajdan a Római Birodalom fennhatósága alatt egyszer már összetartoztak.
(Hetek/iNews)