A Fidesz 12 európai parlamenti képviselője ma jelentette be, hogy kilép az Európai Néppárt európai parlamenti képviselőcsoportjából, azt követően, hogy az EPP frakció olyan alapszabály-módosítást fogadott el, amely a koronavírus világjárvány közepette korlátozná a demokratikusan választott EP-képviselők jogait - közölte a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja az MTI-hez eljuttatott közleményében szerdán.
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) azonban úgy nyilatkozott, marad, és folytatja a megkezdett munkát.
Manfred Weber a Fidesz bejelentésére reagálva nemzetközi újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta,
az EPP európai parlamenti (EP) frakciója alapszabály-módosításának nagyarányú elfogadása megmutatta, hogy a Fidesz elszigetelődött a pártcsaládon belül.
A frakcióvezető sajnálatát fejezte ki, hogy a pártcsoport nem volt képest kezelni a kialakult helyzetet, nem volt képes megőrizni egységét. Kiemelte, "hídépítőként" mindig az egység megőrzésén és azon dolgozott, hogy közelítse az eltérő álláspontokat.
Véleménye szerint azonban a másik oldalon nem állt senki, aki fogadta volna a hídépítők jószándékát.
Az Európai Néppárt nyilatkozatban reagált a bejelentésre:
🔵EPP Statement on Fidesz pic.twitter.com/7haxJVOcMZ
— EPP (@EPP) March 3, 2021
Szívesen látják a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőit az Identitás és Demokrácia (ID) frakcióban - közölte szerdán Jörg Meuthen, az Alternatíva Németországnak (AfD) német ellenzéki párt társelnöke, az ID-frakció képviselője.
Az EP negyedik legnagyobb frakciójában dolgozó német képviselők vezetője közleményében kifejtette:
"nyilvánvaló, hogy Orbán Viktor és a Fidesz tartalmilag sokkal közelebb áll az ID-hez, mint az Európai Néppárthoz (EPP)".
Ez a közelség "megmutatkozik a migráció, az identitás és a nemzeti szuverenitás kérdésében" - tette hozzá Jörg Meuthen, megjegyezve, hogy
a Fidesz mindig is "az álkonzervatív EPP konzervatív fügefalevele volt".
A Németországban a szociáldemokratákkal (SPD) kormányzó jobbközép CDU/CSU pártszövetségtől jobbra álló párt társelnöke kiemelte, hogy a Fidesz távozása az EPP-frakcióból "mindenekelőtt Manfred Weber (CSU-s politikus, EPP-frakcióvezető) és a CDU/CSU súlyos veresége".
Mint írta, az AfD, és minden bizonnyal az ID többi delegációjának részéről senki nem ellenezné a Fidesz csatlakozását, éppen ellenkezőleg, közös meggyőződés, hogy Európa hazafias és szabadelvű erőinek együtt kell működniük.
Az ID-nek 76 képviselője van a 704 tagú EP-ben, többségüket az olasz Liga, a francia Nemzeti Tömörülés és az AfD politikusai teszik ki.
(MTI/Hetek)