Javasolják egy cikkely törlését, amely így szól: "Az állam elismeri, hogy a nő a háztartásvezetéssel olyan támogatást nyújt az államnak, amely nélkül a közjó nem valósítható meg.
Az állam ezért arra törekszik, hogy az anyák ne kényszerüljenek gazdasági szükségszerűségből arra, hogy otthoni kötelességeik elhanyagolása mellett munkát vállaljanak."
A javasolt módosítás elismeri, hogy mindenféle ember, legyen szó szülőkről, felnőtt gyermekekről, kiskorúakról, testvérekről vagy más családtagokról, kiveszi a részét az egymásról való gondoskodásból.
A szöveg így szól: "Az állam elismeri, hogy a családtagok által a közöttük fennálló kötelékek miatt egymásnak nyújtott gondoskodással olyan támogatást nyújt a társadalomnak, amely nélkül a közjó nem valósítható meg, ezért az állam törekszik az ilyen gondoskodás támogatására."
A másik szavazás, amely családügyi módosításként ismert, a család fogalmának a házasságon túli kiterjesztését javasolja a
"tartós kapcsolatban élőkre".
A módosítások támogatói azzal érvelnek, hogy a jelenlegi megfogalmazás kirekesztő az egyszülős és a nem házasságban élő háztartásokra nézve.
Egyes ír politikusok nem voltak hajlandóak kizárni, hogy az ír bíróságok a poligámiát is elismerjék családként. Az egyikük még arra is utalt, hogy a bigámiás kapcsolat is családnak minősülhet a javasolt változtatás értelmében.
Írországban 2024-ben a bigámia az alkotmány 40. cikke szerint "elidegeníthetetlen és megmásíthatatlan joggá", valamint "minden pozitív joggal szemben előbbre valóvá és felsőbbrendűvé" válhatna.
Roderic O'Gorman ír miniszter ugyan ragaszkodik ahhoz, hogy a többnejűséget nem ismerik el a módosítás értelmében, mivel az nem képez "erkölcsi intézményt az ír jogban". A bíróságok végső soron eseti döntéseket hozhatnának.
A változások akár Írország bevándorlást is érinthetik, melynek szintje az elmúlt hónapokban nagyon megugrott. A migráció még súlyosabb méreteket ölthet, ha az Írországban letelepedett migránsok családtagjai egyesülhetnek rokonaikkal, arra hivatkozva, hogy kapcsolatuk tartós, és így megfelelnek a családegyesítés kritériumainak.
Sőt, azok a migránsok, akik Írországon kívül kötöttek rendhagyó házasságot, szintén követelhetnék, hogy kapcsolatuk családi státuszt kapjon.
(NYPost/Hetek)