Írország épp nőnapon tüntetheti el a nőket és az anyákat az alkotmányából
A család meghatározását is megváltoztathatják
Írország épp nőnapon tüntetheti el a nőket és az anyákat az alkotmányából

Illusztráció(Forrás: Shutterstock/Gorodenkoff)

2024. 03. 07.
Az ír választók a nemzetközi nőnapon - pénteken - járulnak az urnákhoz, hogy szavazással döntsenek arról, törlik-e az alkotmányból a "nő" és az "anya" szavakat. Szintén voksolnak egy olyan intézkedésről, amely széles körben kiterjesztené a "család" fogalmát.

Javasolják egy cikkely törlését, amely így szól: "Az állam elismeri, hogy a nő a háztartásvezetéssel olyan támogatást nyújt az államnak, amely nélkül a közjó nem valósítható meg.

Az állam ezért arra törekszik, hogy az anyák ne kényszerüljenek gazdasági szükségszerűségből arra, hogy otthoni kötelességeik elhanyagolása mellett munkát vállaljanak."

A javasolt módosítás elismeri, hogy mindenféle ember, legyen szó szülőkről, felnőtt gyermekekről, kiskorúakról, testvérekről vagy más családtagokról, kiveszi a részét az egymásról való gondoskodásból.

A szöveg így szól: "Az állam elismeri, hogy a családtagok által a közöttük fennálló kötelékek miatt egymásnak nyújtott gondoskodással olyan támogatást nyújt a társadalomnak, amely nélkül a közjó nem valósítható meg, ezért az állam törekszik az ilyen gondoskodás támogatására."

A másik szavazás, amely családügyi módosításként ismert, a család fogalmának a házasságon túli kiterjesztését javasolja a

"tartós kapcsolatban élőkre".

A módosítások támogatói azzal érvelnek, hogy a jelenlegi megfogalmazás kirekesztő az egyszülős és a nem házasságban élő háztartásokra nézve. 

Egyes ír politikusok nem voltak hajlandóak kizárni, hogy az ír bíróságok a poligámiát is elismerjék családként. Az egyikük még arra is utalt, hogy a bigámiás kapcsolat is családnak minősülhet a javasolt változtatás értelmében. 

Írországban 2024-ben a bigámia az alkotmány 40. cikke szerint "elidegeníthetetlen és megmásíthatatlan joggá", valamint "minden pozitív joggal szemben előbbre valóvá és felsőbbrendűvé" válhatna.

Roderic O'Gorman ír miniszter ugyan ragaszkodik ahhoz, hogy a többnejűséget nem ismerik el a módosítás értelmében, mivel az nem képez "erkölcsi intézményt az ír jogban". A bíróságok végső soron eseti döntéseket hozhatnának.

A változások akár Írország bevándorlást is érinthetik, melynek szintje az elmúlt hónapokban nagyon megugrott. A migráció még súlyosabb méreteket ölthet, ha az Írországban letelepedett migránsok családtagjai egyesülhetnek rokonaikkal, arra hivatkozva, hogy kapcsolatuk tartós, és így megfelelnek a családegyesítés kritériumainak. 

Sőt, azok a migránsok, akik Írországon kívül kötöttek rendhagyó házasságot, szintén követelhetnék, hogy kapcsolatuk családi státuszt kapjon.

(NYPost/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!